Reforma zgjedhore, Celibashi: Palët të angazhuara për votën e diasporës, ka vullnet për zgjidhje

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi sot pas mbledhjes së grupit të dialogut për Reformën Zgjedhore se “palët duken të angazhuara për realizimin e votës së emigrantëve”.


Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi sot pas mbledhjes së grupit të dialogut për Reformën Zgjedhore se “palët duken të angazhuara për realizimin e votës së emigrantëve”.

Në një prononcim për mediet, Celibashi tha se “palët janë angazhuar seriozisht për këtë çështje. Ka interes dhe ka vullnet për të gjetur një zgjidhje lidhur me këtë çështje”.

“Ata donin të dinin mënyrën si do të regjistroheshin ata që duan ta ushtrojnë këtë të drejtë. Çështja e afatit ka rëndësinë e vet, por ajo që unë propozova është që të jetë KQZ, i cili administron kërkesat e votuesve që duan të votojnë jashtë territorit të Shqipërisë”, tha Celibashi.

Celibashi bëri të ditur se “adresuam edhe pyetjet për çështje të ndryshme. Mendoj që votimi të kryhet ose nëpërmjet internetit ose në mënyrë elektronike. Nuk mendoj se është votimi më postë si zgjidhja më e mirë. Një ndër opsionet është ai i kombinuar ku fleta dërgohet në mënyrë elektronike. Kjo është çështje teknike, është zgjidhje që bazohet në interesin e palëve të partive politike”.

Sa i përket votimit elektronik në Shqipëri, Celibashi tha se “nëse do të shtrihet në gjithë Shqipërinë ose jo, pritet të shikohet. Mendoj se është thuajse e pamundur që votimi elektronik të shtrihet në gjithë Shqipërinë, ne kemi rekomanduar të shtrihet në qarqet kryesore, pasi kjo ka mjaft kosto. Nëse duan që ta shtrijnë votimin elektronik në mbarë Shqipërinë, duhet të marrin vendimin tani”.

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.