Rama: Kubi i Francës, destinacion i ri i kulturës dhe teknologjisë

KubFrance Tirana është instituti i parë francez në botë i projektuar si një hapësirë digjitale për bashkëpunim dhe ndërmjetësim.


Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm duke publikuar pamje nga çelja e Kubit të Francës, te Piramida.

Rama e cilëson Kubin e Francës, një destinacion të ri të kulturës, edukimit etj.

“Hapja e Kubit të Francës, një destinacion i ri i kulturës, edukimit, teknologjisë në majën e Piramidës”, shkruan Rama.

Kubi i Francës vjen me rastin e çeljes së Javës Kulturore Franceze. Kubi vjen si një hapësirë e re bashkëpunimi digjital nisi rrugëtimin e saj, me projekte inovative që do të lindin dhe zhvillohen në bashkëpunim me aktorët e Piramidës së Tiranës dhe inovacionin francez.

KubFrance Tirana është instituti i parë francez në botë i projektuar si një hapësirë digjitale për bashkëpunim dhe ndërmjetësim.

Aktivitetet e KubFrance Tirana janë falas për publikun gjatë gjithë javës kulturore franceze 13-19 maj, ku mund të eksplorohet një botë të re në KubFrance Tirana, një kioskë immersive dedikuar realitetit virtual, realitetit të shtuar, videolojërave dhe jo vetëm, për një përvojë të jashtëzakonshme kulturore.

Javët Kulturore Ndërkombëtare ftojnë këdo të bëhet pjesë e kësaj eksperience, për të festuar fillimin e një aventurë të re dhe frymëzuese. Aktivitetet do të zhvillohen nga ora 11:00-20:00.

Lexo më shumë nga

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.