Rama për “Ligjin e Luftës”: Me dialog e mirëkuptim mund të zgjidhim të gjitha çështjet e mbetura

Rama shprehu keqardhje për faktin se këto ngrica ciklike e kanë penguar që të duket edhe progresi i bërë në disa drejtime me rëndësi.


Kryeministri Edi Rama i bëri thirrje sot Greqisë që të bashkëpunojë për të zgjidhur të gjitha çështjet mes dy vendeve, ku ndër to theksoi heqjen e Ligjit të Luftës, si europianë largpamës dhe jo si ballkanas syleshë.

Në takimin e mbajtur në Athinë me shqiptarët që jetojnë e punojnë në Greqi, Rama, duke risjellë në vëmendje edhe fjalët e Ismail Qemalit, tha se Shqipëria dhe Greqia duhet të ishin sot një kundërpeshë triumfi e fqinjësisë së kthyer në një aset strategjik, gjeopolitik, në panoramën e Ballkanit dhe një shembull tërheqës për të gjithë fqinjët e tjerë.

 

“Ati ynë themelues shkruante në 1920-ën: Unë jam i bindur më shpejt se sa vonë, dashuria e përbashkët e shqiptarëve dhe grekëve për lirinë, do t’i udhëheqë ata drejt mirëkuptimit dhe krijimit të një kundërpeshe në gadishullin ballkanik për të mirën e të tërëve”, citoi Rama, Ismail Qemalin.

 

Merreni me mend, shtoi ai, plaku i urtë i Pavarësisë i ka botuar këto kujtime në 1920-ën, kur marrëdhëniet mes dy shteteve tona ishin bërë shumë të vështira.

“Fatkeqësisht vizioni gjenial i Ismail Qemalit ishte përtej horizontit të kohërave që pasuan takimin e tij me mbretin e Greqisë. Lufta II Botërore, mbyllja hermetike e Shqipërisë në rrethin e 9-të të Ferrit, ndarja e Europës më dysh, shtyu deri në fundin e shekullit XX mundësinë të rikthehej ky vizion i Atit tonë themelues në tryezën e marrëdhënieve të rivendosura tërësisht mes dy shteteve pas shembjes së komunizmit”, u shpreh ai.

 

Por, theksoi Rama, iku edhe shekulli XX dhe po vjen mesi i dekadës së 3 të shekullit XXI dhe në vend që Shqipëria dhe Greqia të ishin sot një kundërpeshë triumfi e fqinjësisë së kthyer në një aset strategjik, gjeopolitik, në panoramën e Ballkanit dhe një shembull tërheqës për të gjithë fqinjët e tjerë, që ta ndiqnin për paqen që prodhon mirëqenie, siguri ardhmëri, në tryezën e marrëdhënieve tona ndërshtetërore rri akoma në fuqi Ligji i Luftës së Greqisë me Shqipërinë.

 

Ai ligj i 10 nëntorit të 1940-ës, deklaroi kryeministri, përcakton se çfarë bëhet me pronat dhe me shtetasit e vendeve në gjendje lufte. Dhe po atë ditë, me dekret mbretëror, ligjërohet gjendja e luftës me Italinë dhe me Shqipërinë.

“Në 1947-ën, Greqia ratifikon Traktatin e Paqes me Italinë dhe gjendja e luftës mbaron. Ndërsa me Shqipërinë, dekreti i gjendjes së luftës dhe për rrjedhojë pasojat e Ligjit të Luftës mbeten në fuqi sot e gjithë ditën. Megjithëse, në vitin 1998 të dyja shtetet kanë miratuar Traktatin e Miqësisë. Po si ka mundësi që mes dy shtetesh, që kanë nënshkruar një traktat miqësie të ri, që janë bashkë në NATO prej 15 vitesh, të mos jetë shfuqizuar gjendja e luftës, bashkë me pasojat e një Ligji Lufte të 84 viteve më parë”, u shpreh Rama.

Rama theksoi se në këto vite, ai dhe qeveria që drejton janë përpjekur sa dhe si kanë mundur që ky absurditet të largohet nga tryeza e marrëdhënieve dypalëshe.

 

Ashtu sikundër, shtoi Rama, përpjekjet kanë vazhduar që të adresohen sa më drejt me dialog, e mirëkuptim të gjitha çështjet e mbetura mes dy shteteve.

 

“Sepse kam bindjen e palëkundur që nëse ka vullnet të mirë dhe vendosmëri reciproke, të gjitha mosmarrëveshjet e trashëguara mund të zgjidhen pa pritur të kalojnë edhe 84 vite të tjera”, deklaroi kryeministri.

 

Rama bëri të ditur se tek kryeministri aktual i Greqisë, kishte gjetur bashkëbiseduesin më të hapur të këtyre 10 viteve.

 

“Bashkëbiseduesi im i sotëm, në pallatin Maximos, është më i hapuri dhe më i interesuari për ta mbyllur kapitullin e çështjeve të mbartura. Puna për zgjidhjen e tyre ka ecur ngadalë dhe ka ngecur herë pas here”, nënvizoi Rama.

 

Megjithatë, ai u shpreh besimplotë se më e mira mes Greqisë e Shqipërisë është e gjitha përpara.

 

“Dhe këtë besim e kam të armatosur me gadishmërinë që ne ti zgjidhim të gjitha çështjet mes nesh si europianë largpamës të shekullit të XXI e jo të vazhdojmë ti zvarrisim si ballkanas syleshë të shekullit të vjetër, për ti kthyer pastaj në mollë sherri sa herë hapen tezgat e pazareve elektorale”, tha ai.

 

Ndërkohë, Rama shprehu keqardhje për faktin se këto ngrica ciklike e kanë penguar që të duket edhe progresi i bërë në disa drejtime me rëndësi.

(Marrë nga ATSH)

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.