Menaxhimi i Parkut të Bylisit, ruajtje dhe restaurim i trashëgimisë kulturore

U zhvillua në Tiranë dëgjesa e dytë publike e organizuar në kuadër të përgatitjes dhe hartimit të Planit të Menaxhimit të Parkut Arkeologjik të Bylisit dhe qytetit antik të Klosit.


U zhvillua në Tiranë dëgjesa e dytë publike e organizuar në kuadër të përgatitjes dhe hartimit të Planit të Menaxhimit të Parkut Arkeologjik të Bylisit dhe qytetit antik të Klosit. Plani i Menaxhimit financohet nga projekti IPA “BE për Zhvillimin Ekonomik drejtuar nga turizmi, zhvillimi ekonomik dhe vendor, me fokus mbi Trashëgiminë Kulturore”, i cili zbatohet nga Agjencia Italiane e Bashkëpunimit për Zhvillim (AICS), Tiranë, nën kujdesin e Ministrisë së Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit.

Ky plan synon rritjen dhe ruajtjen, përdorimin dhe atraksionin e aseteve të trashëgimisë kulturore në qytetet antike të Bylysit dhe Klosit.

Në këtë dëgjesë të dytë u diskutua mbi objektivat e menaxhimit dhe aktivitetet kryesore të propozuara, të tillë si:

Ruajtja dhe Restaurimi i trashëgimisë kulturore;

Përmirësimi i aksesueshmërisë, infrastrukturës civile dhe përmirësimi i qëndrueshmërisë së pasurisë dhe trashëgimisë kulturore;

Aktivitete të zhvillimit ekonomik lokal;

Zbatimi i administrimit të vlerave të trashëgimive kulturore, etj.

Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit bëri të ditur se mirëpret të gjitha sugjerimet dhe rekomandimet, të cilat do të trajtohen dhe shqyrtohen në vazhdim me gjithë kujdesin e nevojshëm.

E pranishme gjatë kësaj dëgjese, deputetja e PD-së, Ina Zhupa është shprehur: “Kundër një koncesioni për Bylisin dhe pro një menaxhimi ku shteti shqiptar ka menaxhimin dhe studiuesit shqiptar kanë drejtimin”.

Zhupa kërkoi “transparencë për fondet e Bashkimit Europian dhe larg duart të klientëve të zakonshëm që kanë vënë sytë te trashëgimia kulturore”.

🗣️ Në dëgjesën publike të organizuar në kuadër të përgatitjes dhe hartimit të Planit të Menaxhimit të Parkut Arkeologjik…

Posted by Blendi Gonxhja on Wednesday, May 8, 2024

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.