Gonzato në Berat: BE mbështet zhvillimin e qëndrueshëm me disa projekte

Ambasadori i BE-së Silvio Gonzato, i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë së Beratit, Ervin Demo, kanë vizituar disa nga projektet kryesore të financuara nga BE.


Berati, një zonë trashëgimie e mbrojtur nga UNESCO, është një nga xhevahiret e Shqipërisë që tërheq mijëra vizitorë.

Ambasadori i BE-së Silvio Gonzato, i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë së Beratit, Ervin Demo, kanë vizituar dje në Berat disa nga projektet kryesore të financuara nga BE.

Gonzato theksoi se, BE-ja është këtu për të mbështetur zhvillimin e qëndrueshëm të qytetit duke vlerësuar natyrën, traditat dhe vlerat lokale.

Fillimisht ata u ndalën në kantierin e një ure të re 280 metra mbi lumin Osum. Ura e Bilçës do të krijojë mundësi të reja për komunitetet lokale në të dy anët e lumit, do të lidhë Beratin me zonat rurale të tij të bukura dhe lehtësojë trafikun në lagjen historike të Goricës.

Qendra e Shërbimit Arsimor të Beratit, e rehabilituar nga programi EU4Muncipalities, ishte ndalesa e dytë. Qendra ofron shërbime mbështetëse arsimore për të gjitha kopshtet dhe shkollat ​​e qytetit, për më shumë se 5000 fëmijë. Ajo gjithashtu ofron trajnime dhe rritje të ndërgjegjësimit për shëndetin mendor të fëmijëve për mësuesit dhe prindërit.

“Kur jeni në Berat, një vizitë në kala është e domosdoshme. Për ta bërë atë të aksesueshme për të gjithë, BE do të financojë punën për të përmirësuar aksesin në kështjellë, një hapësirë ​​e gjallë me vlera unike arkitekturore”, nënvizoi Gonzato.

“Përmes një morie projektesh në Berat, në partneritet me bashkinë ne po krijojmë mundësi të reja për rritje dhe prosperitet ekonomik, duke fuqizuar bizneset lokale dhe duke promovuar turizëm që ruan natyrën dhe kremton esencën e Beratit”, tha Ambasadori i BE-së, Silvio Gonzato.

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.