Blinken urim për 15-vjetorin në NATO, Rama: Faleminderit për partneritetin Shqipëri-SHBA

Kryeministri Edi Rama falënderoi sot Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken për urimin e tij në kuadër të 15-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.


Kryeministri Edi Rama falënderoi sot Sekretarin amerikan të Shtetit, Antony Blinken për urimin e tij në kuadër të 15-vjetorit të anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.

Në një postm në rrjetet sociale, Rama theksoi se “ky 15-vjetor i anëtarësimit të Shqipërisë në NATO nuk është vetëm një festë e arritjeve tona të së shkuarës, por edhe një riafirmim i përkushtimit tonë të palëkundur ndaj parimeve dhe vlerave që mbështesin Aleancën tonë”.

“Gjatë 15 viteve të fundit, Shqipëria ka kontribuar me krenari në mbrojtjen kolektive dhe sigurinë e NATO-s dhe ne mbetemi të palëkundur në përkushtimin tonë për të mbështetur paqen dhe vlerat demokratike në të gjithë rajonin tonë dhe më gjerë”, u shpreh Rama.

“Ne jemi të nderuar të qëndrojmë krah për krah me aleatët tanë, në radhë të parë Shtetet e Bashkuara, ndërsa vazhdojmë të përshtatemi dhe forcojmë bashkëpunimin tonë përballë sfidave globale në zhvillim. Ne presim shumë vite të tjera bashkëpunimi të frytshëm brenda familjes së NATO-s. Faleminderit për aleancën, miqësinë dhe partneritetin Shqipëri – SHBA”, shkruan Rama.

Me rastin e 15-vjetorit të anëtarësimit në NATO të Shqipërisë dhe Kroacisë, Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony J. Blinken i ka dërguar dje një mesazh urimi të dy vendeve.

“Në emër të Shteteve të Bashkuara, i dërgoj urimet më të mira Shqipërisë dhe Kroacisë për 15-vjetorin e anëtarësimit tuaj në NATO. Pesëmbëdhjetë vjet më parë, ne kremtuam angazhimin e demokracive tuaja jo vetëm për mbrojtjen e Aleancës sonë, por edhe për mbrojtjen e paqes dhe prosperitetit në të gjithë rajonin”, theksoi Blinken në mesazhin e urimit.

“Sot, ne nderojmë angazhimin tuaj të vazhdueshëm për të zgjeruar dhe mbrojtur çdo inç të territorit të NATO-s, sikundër po ashtu mbrojmë vlerat e përbashkëta demokratike.

Në këtë përvjetor, ne mbetemi krenarë të qëndrojmë me ju si aleatë. Ndërsa Aleanca jonë vijon të rritet dhe të përshtatet në adresimin e sfidave në zhvillim të së ardhmes, NATO-ja është më e fortë dhe më e bashkuar se kurrë”, thuhet në mesazh.

Lexo më shumë nga

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Global 360

Izraeli kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit pas sulmit të Iranit

Izraeli ka kërkuar që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të mbajë një mbledhje urgjente sot për të dënuar sulmin e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…