Mbretëria e Bashkuar, 4 miliardë paund për projekte në shkallë të mesme e të madhe në Shqipëri

Ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith mori pjesë në Konferencën e organizuar në Tiranë, ku u diskutua mbi mundësitë e investimeve në sektorin e energjisë së gjelbër në Shqipëri.


Ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith mori pjesë në Konferencën e organizuar në Tiranë, ku u diskutua mbi mundësitë e investimeve në sektorin e energjisë së gjelbër në Shqipëri.

Ai drejtoi një panel ekspertësh, ku i pranishëm ishte edhe David Stadtmann, nga kompania me qendër në Londër, ERG International UK, Sean Burnage, nga Departamenti britanik i Financimit të Eksporteve dhe Flonia Tashko nga Dhoma britanike e Tregtisë në Shqipëri.

Ata diskutuan mënyrat se si ekspertiza dhe investimi britanik në energjinë e ripërtëritshme mund të sjellë përfitime për Shqipërinë, Mbretërinë e Bashkuar dhe të gjithë botën.

Mbretëria e Bashkuar ka ofruar 4 miliardë paund për projekte në shkallë të mesme e të madhe në Shqipëri, në bashkëpunim me Ministrinë e Financës, Ministrinë e Energjisë dhe Infrastrukturës dhe bashkitë në të gjithë vendin.

Të pranishëm në këtë konferencë ishte the Dhoma Britanike e Tregtisë në Shqipëri, BCCA, e cila u prezantua nga Sekretari i Jashtëm në tetor të vitit 2023 për të bashkuar bizneset në Shqipëri dhe Mbretërinë e Bashkuar, që të përfitojnë sa më shumë nga potenciali i jashtëzakonshëm për tregti dhe investime mes dy vendeve dhe të zhvendosin fokusin e biznesit vendas dhe ndërkombëtar në veri të Shqipërisë.

Lidhjet tregtare janë dyfishuar vitin e kaluar dhe turistët e Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri janë rritur me 30% në janar 2024, krahasuar me janarin 2023, duke i hapur rrugë parashikimeve për një turizëm në nivele rekord këtë vit.

🇦🇱 l Ambasadori britanik, Alastair King-Smith mori pjesë në Konferencë e organizuar në Tiranë, ku u diskutua mbi…

Posted by British Embassy Tirana on Monday, March 18, 2024

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA