Ambasadori Canaj viziton Arkivin e Jugosllavisë

Vizita u fokusua te modalitetet e bashkëpunimit ndërmjet Arkivave të Jugosllavisë dhe Ambasadës së Republikës së Shqipërisë


Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, vizitoi Arkivin e Ish-Jugosllavisë.

Ai u prit nga drejtori i Arkivit të Jugosllavisë, dr. Milan Terziç.

Gjithashtu, mori pjesë edhe Dragan Teodosic, arkivist i lartë dhe shef i Departamentit për Publikimin e Materialit Arkivor dhe Bashkëpunimit Ndërarkivor.

Sipas njoftimit të ambasadës, qëllimi i vizitës ishte biseda për modalitetet e bashkëpunimit ndërmjet Arkivave të Jugosllavisë dhe Ambasadës së Republikës së Shqipërisë, si dhe Arkivit të Jugosllavisë dhe Arkivit Shtetëror të Republikës së Shqipërisë.

Pas takimit drejtori i Arkivit të Jugosllavisë, dr. Milan Terzić shoqëroi ambasadorin në turin njohës në Arkiv.

Ambassador of the Republic of Albania visits the Archives of Yugoslavia
Today the 15th. March 2024 this year Archive of…

Posted by Embassy of Albania in Belgrade on Friday, March 15, 2024

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.