Ndryshimet në ligjin për arsimin profesional, Kushi: Përmirësim i kualifikimeve profesionale

Deputetja e Partisë Socialiste Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale për miratimin nga ana e Kuvendit të ndryshimeve ligjore në ligjin “Për Arsimin Profesional”.


Deputetja e Partisë Socialiste Evis Kushi ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale për miratimin nga ana e Kuvendit të ndryshimeve ligjore në ligjin “Për Arsimin Profesional”.

Sipas Kushit, ndryshimet ligjore i hapin rrugë përmirësimit së arsimit, kualifikimeve profesionale dhe rrit dhe lidhjen e nxënësve me tregun e punës.

“Pikërisht sot në 7 Mars, për Festën e Mësuesit, miratuam në parlament ndryshimet në ligjin për arsimin profesional, për të cilin falënderoj shumë të gjithë kolegët që më mbështetën në këtë nismë, me qëllim rritjen e cilësisë dhe standardeve të arsimit dhe formimit profesional, duke garantuar të rinj dhe të reja me kompetenca bashkëkohore dhe duke mundësuar për ta një punësim të shpejtë, të denjë dhe të mirëpaguar”, bën të ditur Kushi.

“Falënderoj edhe këshilltarët e Kuvendit, ekspertët e ministrisë, e veçanërisht zv/ministren e arsimit profesional Olta Manjani, me të cilët u konsultuam e punuam gjatë për të hartuar një ligj sa më cilësor, në koherencë me strukturat arsimore të vendeve të BE-së e që reflekton nevojat tona aktuale”, vijon Kushi.

“Pres me padurim të shoh efektet e zbatimit të ligjit, marrëveshjet me institucione arsimore të njohura ndërkombëtare, lëshimin e diplomave të përbashkëta me to, përmirësimin e kualifikimeve profesionale, bashkëpunimin me biznesin, si dhe rritjen e numrit të të rinjve që duan të ndjekin arsimin dhe formimin profesional. Suksese dhe Gëzuar 7 Marsin!”, përfundon Kushi.

Pikërisht sot në 💐👩‍🏫 7 Mars, për Festën e Mësuesit, ✅ miratuam në parlament ndryshimet në ligjin për arsimin…

Posted by Evis Kushi on Thursday, March 7, 2024

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Raporti i KE vlerëson punën e Gjykatës Kushtetuese

Komisioni Evropian ka publikuar raportin “Sundimi i Ligjit 2024”, për më shumë se 30 shtete në Evropës, mes të cilave…