Granti për startup-et, Ibrahimaj: Në fokus, fuqizimi i vajzave dhe grave në sipërmarrje

Skema “Grant 2024” vendos në fokus edhe fuqizimin e vajzave dhe grave në sipërmarrje.


Ministrja e Shtetit për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit, Delina Ibrahimaj deklaroi sot se thirrja për masa mbështetëse nëpërmjet skemës Grant 2024 në fokus vendos edhe fuqizimin e vajzave dhe grave në sipërmarrje.

Për të njohur gratë sipërmarrëse mbi procedurat që duhet të ndjekin për të përfituar financim nga fondi prej 300 milionë lekësh të vënë në dispozicion nga qeveria shqiptare për vitin 2024, ministrja Ibrahimaj në bashkëpunim me UN Women zhvilloi sot sesionin e radhës informues për thirrjen.

Mbështetja e startup-eve do të zhvillohet në tri faza, e para nis me konceptimin e idesë që financohet deri në 1.5 milionë lekë, faza e dytë dedikuar startup-eve që kanë një prototip të zhvilluar dhe do ta nxjerrin në treg që do financohen deri në 4.5 milionë lekë, si dhe faza e tretë, ku do të ketë mbështetje maksimale deri në 9 milionë lekë, për sipërmarrjet që kanë një produkt apo shërbim të nxjerrë në treg, por që duan të rrisin më tej linjën e prodhimit, si brenda dhe jashtë vendit.

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Filmi i regjisorit shqiptar Gentian Koçi shfaqet tashmë në Greqi!

“A cup of coffee and new shoes on” është një bashkëprodhim mes Shqipërisë, Portugalisë, Greqisë dhe Kosovës