Papa Françesku: Armëpushimi global është i nevojshëm urgjentisht në Gaza

Papa Françesku në një intervistë ekskluzive për “La Stampa” ka deklaruar se ka nevojën urgjente “për një armëpushim global në Gaza”.


Papa Françesku në një intervistë ekskluzive për “La Stampa” ka deklaruar se ka nevojën urgjente “për një armëpushim global në Gaza”.

Ne nuk po e kuptojmë, apo pretendojmë se nuk e shohim, se jemi në buzë të humnerës, tha Françesku.

“Tani konflikti po zgjerohet në mënyrë dramatike. Ishte marrëveshja e Oslos, e cila ishte shumë e qartë, me zgjidhjen me dy shtete. Derisa të zbatohet kjo marrëveshje, paqja e vërtetë mbetet shumë larg”. Papa i frikësohet përshkallëzimit ushtarak mbi të gjitha, por “në të njëjtën kohë unë po kultivoj pak shpresë për momentin, sepse po zhvillohen takime konfidenciale për të arritur një marrëveshje. Një armëpushim tashmë do të ishte një rezultat i mirë”.

Në lidhje me rolin ndërmjetësues të Kishës “një figurë vendimtare është Kardinali Pierbattista Pizzaballa, Patriarku i Jeruzalemit i Latinëve. Ai është i madh. Ai po ecën mirë“. Në vend të kësaj, në frontin ukrainas, kardinali Zuppi “po zbaton punë të vazhdueshme dhe të durueshme diplomatike për të lënë mënjanë konfliktet dhe për të ndërtuar një atmosferë pajtimi”, tha Ati i Shenjtë.

Krahasuar me kritikat e marra për dhënien e bekimit për çiftet homoseksuale, Papa tha se “Ungjilli është për të shenjtëruar të gjithë. Sigurisht, për sa kohë që ka vullnet të mirë. Dhe është e nevojshme të jepen udhëzime të sakta për jetën e krishterë.”

Kjo lë të kuptohet se sipas Papës nuk bekohet ‘bashkimi, por populli. Ata që protestojnë “ashpër” i përkasin grupeve të vogla ideologjike. Një rast i veçantë janë afrikanët: për ta homoseksualiteti është diçka “e keqe” nga pikëpamja kulturore, nuk e tolerojnë. Por në përgjithësi, besoj se gradualisht të gjithë do të qetësohen.

Megjithatë, Papa nuk i trembet një përçarjeje: “Ka pasur gjithmonë grupe të vogla në Kishë që shprehnin reflektime skizmatike… – vëren ai – ne duhet t’i lëmë të bëjnë gjënë e tyre dhe të kalojnë… dhe të shohim përpara”. Zërat për një dorëheqje të mundshme për shkak të gjendjes shëndetësore nuk e shqetësojnë, sepse “është një mundësi për çdo papë. Por tani nuk e mendoj“. Nëse dhe kur “nuk mund të duroj më, përfundimisht do të filloj të mendoj për të. Dhe të lutem për të.”

Lexo më shumë nga

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…