Dea Tili, në “Hapat” e artit të bukur!

Piktorja korçare hap ekspozitën e saj personale në Galerinë FAB (24 janar – 2 shkurt 2024)


“Hapat”!

Kështu titullohet ekspozita e bukur vetjake e piktores së talentuar, Dea Tili.

Pedagogia e Universitetit të Arteve vjen në Galerinë FAB  (24 janar-2 shkurt) me lirizmin e atelieve të artistëve, interiere të ndryshme studiosh apo intimitete familjare.

“Mes atelieve të shkollës, vendit të punës, studiove të artistëve, shfaqen të rrëmujshëm sa edhe të pistë cepat e kavaletave, kompensatat e tavalocave, podiumet, shishet dhe skulpturat e natyrave të qeta. I gjithë ky kaos, i rregullt vetëm në optikën e atyre që e jetojnë përditë atë, për Dean, duket më shumë se një subjekt. Ai është një destinacion i panegociueshëm. Është vendi ku ajo u gatua dhe ku gjeti vetveten”, shkruan kuratori i ekspozitës, Ermir Hoxha, në “Habitat”-in e tij, njëherësh edhe teksti kurativ që shoqëron ekspozitën e Tilit.

***

Dea është vajza e skulptorit të njohur korçar, Llazar Tili, i ndarë nga jeta para disa vitesh (korrik 2017).

Dea Tilin e kisha parë në ekspozitën “Udhët V” (pjesa e parë), ku 22 pedagogë të Fakultetit të Arteve të Bukura pranë Universitetit të Arteve, sollën një ndër ekspozitat më të veçanta në Galerinë FAB (11-20 dhjetor 2023).

Si botues i portalit kushtuar arteve pamore, “DashArt“, e prisja me kureshtje këtë ekspozitë personale të Dea Tilit.

“Në “Hapat” e Deas, dominon habitati, vendi i krijimit mbipopulluar nga subjektet rrethanore. Ato janë personazhi i saj kryesor, objekti dhe subjekti me të cilin identifikohet më shumë se me çdo gjë tjetër”, shkruan kuratori Ermir Hoxha, i cili mungoi për arsye familjare në ceremoninë zyrtare të hapjes.

Në veprën e saj të gjitha ato bashkëjetojnë, aty në qetësinë e rrëmujshme të studios, mes kavaletave, skulpturave, trupave të zhveshur, përkohshmërisë dhe sensualitetit… padyshim si përkufizim që Arti është thjesht krijim i vetvetes.

***

CEREMONIA E HAPJES

Ceremonë e hapi, Dekani i Fakultetit të Arteve, Artan Peqini, i cili vlerësoi me konsiderata të pedagoges së re.


Piktori Gazmend Leka, piktorja Dea Tili dhe dekani Artan Peqini, gjatë ceremonisë së hapjes

“Dea Tili është një nga artistet e rëndësishme të brezit të vet. Një artiste që thuajse çdo vit përfaqësohet me punë, në ekspozita të ndryshme, qofshin ato personale apo kolektive”, tha midis të tjerash dekani Peqini.

Piktori i njohur, pedagogu Gazmend Leka, i cilësoi “të zhurmshme” hapat artistikë të Dea Tilit, duke folur me konsiderata për ish-studenten e tij.


“Kam një kënaqësi të madhe për Dean, pasi e kam ndjekur qysh në hapat e saj të para. Ndoshta në 30 vjet që unë kam qenë pedagog këtu, është një nga studentet e mia më të dashura, një nga studentet e mia më të respektuara dhe një nga studentet më të vlerësuara, nga gjithë stafi ynë, por edhe nga unë personalisht që e kam ndjekur, hap pas hapi.

Natyra e ka pajisur Dean me një talent të jashtëzakonshëm, me një vullnet të jashtëzakonshëm. Ka një karakter të fortë. Jo vetëm që është një piktore e mrekullueshme, por është edhe një kolege dhe pedagoge shumë e mirë”, tha Prof. Leka.

Vetë Dea falenderoi kuratorin Ermir Hoxha, por edhe të pranishmit e shumtë që morën pjesë në ceremoninë e hapjes së ekspozitës së saj.

***

“Ekspozita ime vjen si frymëzim nga jeta e përditshme, realiteti ku ne jetojmë. Janë interiere në përgjithësi, janë interiere të miqve të mi, studio të kolegëve, studios sime, ambientit tim ku unë punoj, pse jo edhe në gjëra intime të familjes sime.

Edhe në Akademi, ku unë jap mësim me studentët lëndën e nudos, në orët e paradites kur punoj me profesor Gazin, mbaj një bllok të vogël, bëj skica dhe filloj dhe ndërtoj kompozimet që ju shikoni. Kam bërë kompozime me kolegët, Prof.Gazin, Prof. Arben Bajo, zyzh Najada (Hamza), pasi i kam pasur profesorë shumë të dashur, shumë të shtrenjtë, por edhe ri me ta, vizitoj studiot e tyre.

E kam titulluar ekspozitën “Hapat”, pasi është një proces. Eshtë momenti që unë kam mbaruar Akademinë e Arteve dhe në vazhdim”, tha piktorja Dea Tili gjatë prononcimit të saj për “DashArt.al”.


Piktorja Dea Tili dhe botuesi i portalit “DashArt.al”, Dash Frashëri

EKSPOZITA

Ekspozita “Hapat” e Dea Tilit hapej me portretin e vajzës së saj, Marias.

Për të vazhduar me punë të tjera, mjaft të bukura, ku spikas kompozimi me Gazmend Lekën, duke pikturuar, por…

 

… edhe kompozimi me skulptorin e ndjerë Arben Bajo.

 

Një ekspozitë e bukur, si vetë lulet që i dhuruan koleget Dea Tilit!

________________________

Tiranë, 25 janar 2024
(Fotot nga Kristaq Janushi)

Lexo më shumë nga

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra