Marjana Eski, piktorja stiliste që ka veshur më të bukurat e Shqipërisë!

E diplomuar për grafikë në Universitetin e Arteve, në vitin 1973. Prej shumë vitesh jeton në Nju Jork, në SHBA


Nga Dash Frashëri

Piktore. Grafiste. Stiliste. Ka veshur më të bukurat e Shqipërisë. Kjo është Marjana Eski!

E diplomuar për grafikë në Universitetin e Arteve, në vitin 1973 dhe më pas shefe e Departamentit të Arteve në Liceun Artistik “Jordan Misja”. Prej shumë vitesh jeton në Nju Jork, në SHBA.


(Në plan të parë Marjana Valla (Eski), Vlash Prifti, Shpëtim Arapi, Fatbardh Marku dhe Vangjo Vasili ne ateljenë e grafikës)

Këto dy piktura janë realizuar në vitet 1980, në vitet e realizmit socialist në art. Shumë moderne për kohën.

Arti i Eskit mbart një lirikë të bukur.

Por, nuk mungojnë edhe tendencat kubiste.

Portrete.

Grafikat janë dashuria e madhe e Marjanës.

Impresioniste.

Liriste.

Krijime të bukura.

Vizatime.

Ekspresioniste.

Stiliste.

Me piktorin Anri Sala në përurimin e ekspozitës së tij nç New Museum në Manhattan, Nju Jork.

Një takim i bukur me piktorin e madh Ibrahim Kodra, kur ai vizitoi liceun “Jordan Misja”, gjatë vizitës së tij të parë në Shqipëri,  mbetet një kujtim i çmuar.

E tillë është dhe kjo foto me piktorin e mirënjohur shqiptar nga Gostivari, Omer Kaleshi.

Apo me mjeshtrin e madh të modës, francezin Pierre Cardin i ftuar ne jurine e Miss Albania 1995, ku vetë Eski ishte stilistja e spektaklit, si dhe në juri.

Në Nju Jork ka punuar edhe për EverGreene Architectural Arts, një ndër studiot më të mëdha të artit mural në Manhattan.

Shqtypi shqiptar dhe ai i huaj shkruan për Eskin, si në rastin e kësaj gazete daneze.

Ekspozita Women Of The World me 180 piktorë nga e gjithë bota në vitin 2000, ku Eski perfaqesoi Shqipërinë, zgjedhur prej një nga personalitetet e artit pamor në Nju Jork, Claudia Demonte.

 

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…