Revista polake “MojChorzow”: Shqipëria, perla e pazbuluar e Evropës

Shqipëria ofron peizazhe të mahnitshme, histori dhe kulturë të pasur dhe ngrohtësinë e banorëve të saj vendas


Shqipëria, e quajtur shpesh “perla e pazbuluar e Evropës”, ofron peizazhe të mahnitshme, histori dhe kulturë të pasur dhe ngrohtësinë e banorëve të saj vendas, shkruan në një artikull Justyna Romańczyk të botuar në revistën polake “MojChorzow”.

Në Shqipëri mund të përjetoni gjithçka që është më e mira në këtë vend magjepsës.

Ja disa arsye pse ia vlen të zgjidhni Shqipërinë për pushimet tuaja:

Eksperiencë unike: Shqipëria është një destinacion turistik më pak i njohur, gjë që i bën pushimet një eksperiencë unike, larg plazheve të mbushura me njerëz dhe rrugëve tipike turistike.

Bukuria Natyrore: Nga majat e maleve te plazhet e pacenuara e deri te ujërat e kristalta të liqenit të Ohrit, Shqipëria ofron bukuri të jashtëzakonshme natyrore.

Kultura dhe historia e pasur: Shqipëria ka një histori të pasur, që nga koha ilire, përmes ndikimeve romake dhe osmane, deri në të kaluarën e saj komuniste. Ju mund të eksploroni këto aspekte shumështresore të kulturës së vendit.

Shije unike të kuzhinës shqiptare: Shqipëria ofron një kuzhinë të larmishme dhe plot shije mesdhetare. Ju mund të shijoni specialitetet lokale.

Përballueshmëria: Shqipëria është një nga destinacionet më të përballueshme në Evropë e cila ofron çmime të përballueshme për pushime.

Akomodim i sigurt: Shqipëria ofron akomodime në hotele dhe resorte të sigurta që plotësojnë standardet e larta të sigurisë dhe rehatisë.

Zbulimi i vendeve të reja: Shqipëria ofron shumë vende dhe atraksione më pak të njohura, por po aq magjepsëse, që ia vlen të zbulohen. Ju mund të eksploroni këto xhevahire të fshehura.

Udhëtimi në Shqipëri është një mundësi për të zbuluar një nga vendet më unike dhe magjepsëse në Evropë, duke garantuar rehati dhe përvojë të paharrueshme.

(Marrë nga ATSH)

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra

Global 360

Rezoluta e PE: Mungesa e suksesit në dialogun Kosovë-Serbi dëmton besueshmërinë e BE-së

PE-ja i bëri thirrje Bashkimit Evropian që ta ndryshojë qasjen në dialog, në mënyrë që të ketë përparim.

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Katër marrëveshjet e arritura në Samitin Ballkani Perëndimor-BE

Na ulja e kostove të transaksioneve bankare te korsitë e gjelbra