Mazniku: Vitin ardhshëm do të ngrihet Akademia e Pushtetit Vendor

Sfida më e madhe është rritja e kapaciteteve të administratës.


Ministri i Shtetit për Pushtetin Vendor, Arbjan Mazniku deklaroi sot se bashkitë do të duhet të deklaroi sot në fillim të vitit të ardhshëm do të ngrihet Akademia e Pushtetit Vendor që do të synojë trajnimin e administratës së bashkive për çështje të ubanistikës,legjislacionit, prokurimeve, kontrollit të territorit, etj.

Nga Fieri, pas një takimi për Dialogun Vendor, i cili synon evidentimin e problematikave kryesore të veteqeverisjes vendore, ku i pranishëm ishte dhe Ministri i Brendshëm Taulant Balla, Mazniku theksoi nevojën për bashkëpunim mes pushtetit vendor dhe atij qendror.

“Kemi nevojë për një bashkëpunim më të ngushtë mes pushtetit vendor dhe atij qendor, në kuadër të situatës ku gjendet vendi, në raport me afrimin me BE-në, dhe detyrat që vet bashkitë duhet të kenë në raport me këtë moment të rëndësishëm, përgatitjen për të absorvuar fonde nga BE, ashtu sikundër për të implementuar projekte të rëndësishme zhvillimore që do të afrohen”, tha Mazniku.

Ministri, po ashtu vuri në dukje se bashkitë do të duhet t’i përgjgjen edhe momentit tjetër në të cilin ndodhet vendi, atë të shndërrimit në një destiancion turistik, ku vetëm gjatë këtij viti e vizituan gati 20 milionë turistë.

“Shumë nga qytetet tona duhet të ofrojnë shërbime cilësore, jo vetëm për qytetarët e vendit, por duhet të jenë të gatshëm t’i ofrojnë shërbim cilësor një grupi të madh njerëzish që i bashkohen vendit tonë si turistë gjatë sezonit të verës, por jo vetëm”, u shpreh ministri.

Sipas Maznikut, sfida më e madhe është rritja e kapaciteteve të administratës. Ai bëri të ditur se në 2024-ë edhe bashkitë do të përfitojnë nga paketa e rritje së pagave.

(Marrë nga ATSH)

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…