Java e Kulturës Hungareze, ekspozita, koncerte dhe shfaqje teatrale

Java e Kulturës Hungareze vazhdoi në ditën e saj të dytë me aktivitete në Tiranë dhe në Vlorë.


Java e Kulturës Hungareze vazhdoi në ditën e saj të dytë me aktivitete në dy qytete të vendit, në Tiranë dhe në Vlorë.

Në një shfaqje mahnitëse të mjeshtërisë strategjike, dita e dytë e ekstravaganzës Chess ‘n Jazz erdhi me simultanen e realizuar nga Grandmaster Imre Hera.

Një nga lojtarët e shahut më të njohur në Europë, Hera u përball me një sërë sfidash paralele me talentet e reja të Federatës Shqiptare të Shahut, e cila zbriti me panteonin e saj të kampionëve europianë dhe botërorë.

Eventi intensiv u shoqërua me improvizimet xhaz të Fatjon Pulës, talentit të ri shqiptar të pianos. Kujtojmë që seria Chess ‘n Jazz do të vazhdojë në Tiranë te Galeria e Artit “Kalo” përgjatë gjithë Javës së Kulturës.

Paralelisht me aktivitetet në kryeqytet, qyteti i Vlorës u shndërrua në një qendër të gjallë të shprehjes artistike hungareze.

Qendra e Kulturës në Vlorë u bë skena e rradhës e festivalit dhe programacionit të pasur me kulturë hungareze. Me hyrjen falas, festimet e ditës mirëpritën një mori vizitorësh, duke i lënë ata të pasuruar nga përvoja dhe gjuha universale e artit, performancës dhe historisë së përbashkët.

Mbrëmja filloi me prezantimin e dy ekspozitave, të ndryshme në natyrën e tyre, por gjithaq tërheqëse për publikun vlonjat. “Petőfi: Rreth botës” erdhi si një ekspozitë kushtuar jetës dhe trashëgimisë së Sándor Petőfi, poetit të famshëm hungarez, i cili këtë vit ka 200-vjetorin e lindjes. Nëpërmjet kësaj shfaqjeje vizuale dhe edukative, vizitorët u zhytën në botën e Petőfi, duke eksploruar ndikimin e tij të thellë në kulturën dhe historinë e Hungarisë. Kujtojmë që vetë Hungaria e ka shpallur vitin 2023 si vitin e Petőfi-t në nder të kësaj figure të madhe letrare dhe historike.

Njëkohësisht, artdashësit vlonjat u prezantuan me frymën inovatore të artistes hungareze Anna Konya, teksa çeli dyert ekspozita e saj “Liria e dashurisë”. Këtu, artistja hungareze komunikoi dashurinë e saj të thellë për Shqipërinë përmes artit abstrakt dhe intuitiv. Çdo vepër ishte një rrëfim i ngjyrës dhe formës, i ndërthurur me një mesazh të fortë të qëndrueshmërisë mjedisore, duke i shtyrë shikuesit të reflektojnë mbi tejkohësinë dhe dashurinë që kapërcen kufijtë.

 

Përtej ekspozitave, të pranishmit shijuan një kryevepër të rradhës me vendosjen në skenë të shfaqjes së fuqishme “Djemtë e rrugës Paul”. Me një regji fine nga Pëllumb Kulla dhe Xhulieta Kulla, ky adaptim i romanit të Ferenc Molnar, aq i dashur për lexuesit shqiptarë, u vendos mjeshtërisht në skenë. Produksioni, me në qendër nxënës të rinj të përgatitur profesionalisht nga çifti Kulla, solli nostalgji dhe një thellësi të jashtëzakonshme emocionale, duke i kthyer të pranishmit në pafajësinë rinore dhe sprovat e personazheve të dashur të Molnarit.

Surpriza e fundit e mbrëmjes ishte performanca e gjallë dhe ritmike nga grupi i vallëzimit popullor “Szinvavölgyi”. Interpretimi i tyre i “Valleve Petőfi ” ishte një vorbull hapash dhe ritmesh tradicionale hungareze, dëshmi e pasionit të grupit për trashëgiminë e tyre kulturore. Grupi “Szinvavölgyi”, i përbërë nga 20 anëtarë, vinte për herë të parë në Shqipëri, posaçërisht për “Hungarissimo”. Valltarët, të veshur me veshje shumëngjyrëshe, rrotulloheshin dhe kërcyen, ndërsa lëvizjet e tyre i bënin jehonë ritmeve të gëzueshme të folklorit hungarez.

 

Lexo më shumë nga

“Bulevardi i ideve” në COD, prezantohet krijuesja e shkollës së parë të modelingut në Shqipëri

Në Qendrën për Hapje e Dialog (COD) u zhvillua një takim në kuadër të ciklit “Bulevardi i ideve”, ku e…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Bulevardi i ideve” në COD, prezantohet krijuesja e shkollës së parë të modelingut në Shqipëri

Në Qendrën për Hapje e Dialog (COD) u zhvillua një takim në kuadër të ciklit “Bulevardi i ideve”, ku e…