Begaj telegram urimi Erdogan: Marrëdhëniet Shqipëri-Turqi, në një fazë të re e dinamike

Presidenti Bajram Begaj urim me rastin e 100-vjetorit të Ditës së Shpalljes së Republikës së Turqisë


Presidenti Bajram Begaj i ka dërguar një telegram urimi me rastin e 100-vjetorit të Ditës së Shpalljes së Republikës së Turqisë, Presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan.

Më poshtë teksti i plotë i telegramit të urimit.

“100 vjetori i Ditës së Shpalljes së Republikës së Turqisë më jep kënaqësinë e veçantë, që në emrin e popullit shqiptar dhe nё emrin tim, tё pёrcjell urimet mё tё mira pёr Ju personalisht dhe përmes jush, popullit mik turk, urimet më të ngrohta e të përzemërta.

Në këtë ditë të shënuar për vendin Tuaj vlerësoj me shumë kënaqësi, se marrëdhëniet e partneritetit strategjik midis dy vendeve tona kanë hyrë në një fazë të re shumë dinamike, jo vetëm në dimensionin e dialogut politik, por edhe në çdo fushë të bashkëpunimit dypalësh.

Nuk ёshtё rastёsi qё 100 vjetori i themelimit tё Republikёs sё Turqisё pёrkon edhe me 100 vjetorin e marrёdhёnieve diplomatike mes dy vendeve tona, parё kjo si shenjё kuptimplote tё angazhimit tonё tё pёrbashkёt qё nё krye tё herёs, ndaj jam besimplotë për të ardhmen e tyre të shkëlqyer.

Republika e Shqipërisë dhe populli shqiptar çmojnë lart kontributin Tuaj personal dhe të Republikës së Turqisë për mbështetjen e vazhdueshme në të gjitha fushat e bashkëpunimit, si dhe shprehim besimin në vazhdimësinë e mëtejshme të këtij angazhimi, si një dëshmi e forcimit të miqësisë midis dy vendeve e popujve tanë.

Përfitoj nga rasti të shpreh gjithashtu mirënjohjen e thellë për mbështetjen e vyer që Turqia mike i ka dhënë Shqipërisë dhe shqiptarëve ndër vite, dhe Ju siguroj, se mbështetja Juaj dhe solidariteti për shqiptarët nuk do të harrohen kurrë.

Me urimet më të mira për lumturinë Tuaj dhe zhvillimin e përparimin e popullit mik turk”.

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…