Mbështetja nga IPARD, plantacion me shegë për eksport në Fier

Agro HRP3M në fshatin Bashkim, Fier, është një ndër sipërmarrjet me plantacionet më të mëdha të shegëve në vend


Prodhimet shqiptare po kërkohen gjithmonë e më tepër në tregjet e huaja, duke treguar rritjen e cilësisë dhe përmirësimin e standardeve të produkteve vendase.

Agro HRP3M në fshatin Bashkim, Fier, është një ndër sipërmarrjet me plantacionet më të mëdha të shegëve në vend, e cila prodhon për tregun vendas dhe atë evropian, me destinacion kryesor Austrinë.

Mbështetur nga programi IPARD II, për zgjerimin e sipërfaqes së mbjelljeve, ujitjen me pika dhe zbatimin e teknikave të duhura të kultivimit, Agro HPR3M, sot ka një sipërfaqe prej 14 hektarë me shegë.

Përmes programeve subvencionuese synohet fuqizimi i fermerëve në vend, rritja e bashkëpunimit midis tyre, krijimi i sipërmarrjeve të mëdha, për të gjeneruar më shumë punësim dhe të ardhura në zonat rurale.

Lexo më shumë nga

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…