Angazhimi i qeverisë gjermane, integrimi sa më i shpejtë i rajoni

Kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme, Mimi Kodheli mori pjesë në takimin për të diskutuar mbi Procesin e Berlinit me homologët nga vendet e Ballkanit Perëndimor


Kryetarja e Komisionit për Politikën e Jashtme, Mimi Kodheli mori pjesë në takimin për të diskutuar mbi Procesin e Berlinit me homologët nga vendet e Ballkanit Perëndimor thirrur nga Kryetari i Komisionit për Politikën e Jashtme të Bundestagut gjerman, Michael Roth.

Pjesëmarrës në takim ishin kryetarët e komisioneve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Kosovës, Bosnjë-Hercegovinës si dhe Serbisë.

Samiti i Procesit të Berlinit do të zhvillohet në Tiranë në datën 16 tetor, por sipas Roth shkëmbimi i hapur dhe i sinqertë, së pari, në nivelin parlamentar do t’i shërbente çuarjes përpara të agjendës evropiane për vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Bashkimi Evropian nuk është i plotë pa Ballkanin Perëndimor dhe angazhimi i qeverisë gjermane është që ky rajon të integrohet sa më shpejt. Ky është vetëm takimi i pari i këtij lloji dhe ne do të vijojmë të intensifikojmë takime të tilla të këtij formati për ti dhënë hov shkëmbimeve dhe diskutimeve mes kolegëve në të njëjtën tryezë, duke u përpjekur të evitojmë diskutimet bilaterale dhe duke u fokusuar tek interesi i përbashkët i rajonit”, tha ai.

Kodheli pasi falënderoi Roth për ftesën dhe angazhimin, tha se, Procesi i Berlinit është një instrument thelbësor për rrugën e Ballkanit Perëndimor në BE.

Ajo tha se, Presidenca shqiptare për Procesin e Berlinit është fokusuar tek tema si siguria energjetike, agjenda e gjelbër, edukimi, digjitalizimi, siguria kibernetike si dhe në një plan investimesh.

Në takim mungonte Mali i Zi, si një vend i cili nuk ka formuar ende qeverinë pas zgjedhjeve të zhvilluara në vend.

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…

Global 360

Osmani shpall të mërkurën ditë zie në Kosovë pas vrasjes së dy grave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shpallur të mërkurën e 17 prillit ditë zie në vend, pas vrasjes së…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…