Erdogan: Turqia mbështet Azerbajxhanin për të ruajtur integritetin territorial

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan: Turqia mbështet Azerbajxhanin në hapat e tij për të ruajtur integritetin e tij territorial


Turqia mbështet Azerbajxhanin në hapat e tij për të ruajtur integritetin e tij territorial, tha sot presidenti turk Recep Tayyip Erdogan gjatë fjalimit të tij në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, në Nju Jork

“Nagorno- Karabaku është territor i Azerbajxhanit”, tha Erdogan, duke shtuar se çdo status tjetër nuk do të pranohej kurrë.

“Armenia duhet të përmbushë premtimet e saj, duke përfshirë hapjen e një korridori transporti në jug”, tha Erdogan.

Udhëheqësi turk bëri thirrje gjithashtu për një zgjidhje të shpejtë të armiqësive aktuale midis Azerbajxhanit dhe Armenisë.

Në vitin 2020, Turqia ndihmoi Azerbajxhanin me shumicë myslimane dhe atë turke të rifitonin territoret që humbi me Armeninë në fillim të viteve 1990 në Nagorno-Karabak.

Lexo më shumë nga

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…