Dhuratë ditëlindjeje!

E mrekullueshme dhe e beftë na erdhi sot me postë një pikturë, kryevepër e një fëmijë 2 vjeç.


Nga Visar Zhiti

DHURATË DATËLINDJEJE…

E mrekullueshme dhe e beftë
na erdhi sot me postë një pikturë
në një korrnizë të bardhë, kryevepër
e një fëmijë 2 vjeç.

Na i dërgonin prindërit e tij, miqtë tanë të dashur, me një letër prekëse. Po shikonim ngjyrat si të kësaj stine, të parkut sigurisht, ku fëmijën e nxjerrin shëtitje, e blerta e gushës së një zogu dhe e kuqerremta me ca të verdhë në anë, të porsamarra nga dielli me gishtat e fëmijës 2 vjeç dhe të vendosura mbi tablo. Mahnitëse! Si pjesë e këtij pylli impresionist, si e shkruar me drurë, sipër lexohej: ATJON.

U pamë sy më sy gjithë ngazëllim.

– Gjeniu i vogël, – tha Eda ime.

Miku ynë na kishte treguar se ai i njihte tashmë gërmat dhe mami i vet veçse i kishte thënë se kë të shkruante të parën dhe kë më pas dhe ja, emri A T J O N me ngjyrat e një përralle.

Foshnja, – e pamë në fotografi, – te dyja duart i kishte të llangosura me bojërat, si vepra arti dhe ato, edhe gjunjët e veckël, sa bukur, me bojëra dhe ata, pikturë në trupin e tij, siç bëjnë ca piktorë pasionantë të mëdhenj, që pikturojnë me duart dhe me trupin, po sa është ai, i gjithë sa një pëllumb i bardhë.

Do jetë shtrirë mbi pikturën e tij? Dhe që të ngrihej, do t’i kenë thënë: eja, shpirt, të hash qumësht me biskota! Në pikturë vërtet ka dhe ngjyra qumështi…

Ndjenim flatrat që sollën te ne pikturën, në pragun e një dite aq të shtrenjtë…

Lexo më shumë nga

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…