Ambasada e Suedisë: Gëzuar Midsummer!

“Midsummer” – “Mesi i verës” – është një nga festat më të rëndësishme kombëtare të Suedisë.


Kurora me lule, vallëzim dhe një diell që nuk perëndon kurrë. Suedezët e quajnë atë Midsummer (‘Mesi i verës’), dhe është një nga festat më të rëndësishme kombëtare.

“Midsummer” fillon, më 24 qershor 2023.

POSTIMI I AMBASADES SUEDEZE

Kurora me lule, vallëzim dhe një diell që nuk perëndon kurrë. Suedezët e quajnë atë Midsummer (‘Mesi i verës’), dhe është një nga festat më të rëndësishme kombëtare. Gëzuar Midsummer!

Edhe ambasadorja suedeze në Shqipëri, Elsa Hastadt, ka vendosur një kurorë me lule, ku mbizotërojnë ngjyrat e flamurit suedez, verdhë e blu.

Ngritja dhe vallëzimi rreth një pishe (majstång ose midsommarstång) është një aktivitet që tërheq familjet dhe shumë të tjerë. Gjelbërimi i vendosur mbi shtëpi dhe hambarë duhej të sillte fat dhe shëndet për njerëzit dhe bagëtinë; Kjo traditë e vjetër e dekorimit me zarzavate vazhdon, megjithëse shumica e njerëzve nuk e marrin më seriozisht.

Të dekorosh me zarzavate quhej att maja (në maj) dhe mund të jetë origjina e fjalës majstång, maja që vjen fillimisht nga muaji maj, ose anasjelltas. Studiues të tjerë thonë se termi erdhi nga tregtarët gjermanë të cilët e ngritën majën në qershor, sepse klima suedeze e bëri të pamundur gjetjen e zarzavateve dhe luleve të nevojshme në maj, dhe vazhduan ta quajnë atë një shtizë.

Në kohët e mëparshme, ngriheshin kunja të vogla të mbështjella me zarzavate; kjo ndoshta i paraprin traditës së majave, e cila besohet nga shumë se ka ardhur nga kontinenti në Mesjetë.

Në Suedi Dita e mesit të verës është një e shtunë midis 20 qershorit dhe 26 qershorit, por siç është zakonisht në Suedi festimi aktual është në prag, pra një e premte midis 19 qershorit dhe 25 qershorit. Pragja e mesit të verës është një festë publike de facto në Suedi me zyra dhe shumë dyqane u mbyllën.

Sipas Wikipedia, besohet se nëse një vajzë zgjedh 7 lule të ndryshme në heshtje të natës së mesit të verës dhe i vendos ato nën jastëk, ajo do të ëndërrojë për burrin e saj të ardhshëm.

Flower crowns ??, dancing and a sun that never sets ☀️ Swedes call it Midsummer, and it’s one of the most important national holidays ✨ Happy Midsummer! ?

Posted by Embassy of Sweden in Tirana on Friday, June 23, 2023

Lexo më shumë nga

“Daily Mail”: Mirë se vini në Rivierën Shqiptare – destinacioni i ri i pushimeve me plazhe të pacënuara

Joe Kessel shkruan në të përditshmen britanike “Daily Mail”.

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

“Daily Mail”: Mirë se vini në Rivierën Shqiptare – destinacioni i ri i pushimeve me plazhe të pacënuara

Joe Kessel shkruan në të përditshmen britanike “Daily Mail”.