“Si ke ndje, moj Zonja Shkodër?”, kënga himn e fushatës së jashtëzakonshme të Benet Becit

Një këngë e bukur, plot mesazhe “dashnie” për Shkodrën e kënduar mjeshtërisht dhe me një zë melodioz nga Irian Taraboshi


Nga Dash Frashëri, botues i TiranaDiplomat.com

“Si ke ndje?”.

Eshtë kjo kënga dhe vija melodike që shoqëroi fushatën e jashtëzakonshme dhe të sukseseshme të kandidatit të Partisë Socialiste dhe fituesit të zgjedhjeve vendore për Bashkinë e Shkodrës, Benet Becit.

Mirëmëngjes me këngën e #shkodrapozitive, dhuratë e miqve të mi artistë, për të gjithë ne! #shkodraepara

Posted by Benet Beci on Saturday, May 6, 2023

Një këngë e bukur, plot mesazhe “dashnie” për Shkodrën e kënduar mjeshtërisht dhe me një zë melodioz nga Irian Taraboshi, një interpretuese e shkëlqyer dhe që u prit me shumë dashuri nga shkodranët.

Një këngë himn i fushatës së paimagjinueshme të ish-deputetit Beci.

“Si ke ndje, si ke ndje, moj Zonja Shkodër!”

Gazeta Online “Tirana Diplomat” zhvilloi një intervistë me muzikanten dhe këngëtaren Irian Taraboshi.

Tirana Diplomat: Këngët e personalizuara për fushatat zgjedhore të partive të ndryshme politike janë realitet prej kohësh. Përse vendosët të përfshiheshit?

Irian T: Për mua ishte një mundësi e mirë të kendoja një këngë me motive shkodrane për qytetin tim të lindjes ku kam shumë kujtime dhe mezi prej të shkoj dhe të rri me të afermit e mi. Kjo kenge mua më lidh më shumë me Shkodrën dhe me anë të kësaj kënge unë tregova dhe dashurinë që kam per vendin ku unë u linda dhe u rrita. Prandaj, nuk kisha përse të refuzoja.

Tirana Diplomat: Përse e zgjodhët kandidatin e Partisë Socialiste, Benet Beci?

Irian T: Në fakt propozimi për këngën e Benet Becit mu dha mua, pra ishte ai që më zgjodhi mua të isha pjesë e kësaj kënge. Nuk mendoj se ka dicka të gabuar në përfshirjen time si këngetare e këngës së fushatës së Benet Becit, të gjithë e dimë që kënga është një thirje apo është pikërisht e vetmja gjë që transmetohet te njerëzit shumë shpejt dhe mendoj se idea e tij për këtë këngë ka qenë e bukur dhe e zgjuar, sigurisht. Zoti Benet e bëri të mundur këtë këngë dhe unë e falënderoj për këtë dhuratë që me dha jo vetëm mua, por të gjithë Shkodrës.

Tirana Diplomat – Ju jeni kompozitore dhe këngëtare, kush janë autori i tekstit dhe ekipi realizues i videoklipit, i cili është dëgjuar dhe shikuar nga mijëra shikues?

Irian T: Po unë dhe krijoj shpeshherë, por kësaj radhe kënga është bërë nga autorë të shquar të muzikës së lehtë dhe moderne shqiptare, te cilet kanë qenë dhe mësuesit e mi. Muzika eshte e kompozitorit Adrian Hila, dhe teksti i Pandi Lacos që unë akoma ruaj një respekt tepër të madh dhe dua t’i falenderoj qëe ma besuan mua këtë këngë. Ndihem e privilegjuar! Videoja është bërë nga Olti Ferhati. Dhe pjesë e organizimit të këesaj kënge ka qënë edhe Manjola Lloja Bushati, të cilën e falënderoj për punën e palodhur dhe besimin tek unë.

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Sheshi fundor te “Bulevardi i Ri”, Veliaj: Firmoset marrëveshja për grantin 11 milionë euro me Fondin e Katarit

Bashkia e Tiranës dhe Fondi për Zhvillim i Katarit firmosën sot marrëveshjen për grantin 11 milionë euro, për realizimin e…