“Dyert e Hapura të Ambasadës” shqiptare në Uashington

Që nga viti 2016 kur mori pjesë për herë të parë, mbi 25.000 qytetarë amerikanë kanë vizituar Ambasadën gjatë këtij aktiviteti


Tashmë traditë, “Dyert e Hapura të Ambasadës” në Uashington DC.

Fundjavën që sapo kaloi, Ambasada e Shqipërisë mirëpriti qytetarë të Uashington DC e zonave përreth. Ky aktivitet, aq sa cilësor dhe masiv ka si qëllim “xhiron e botës” përmes vizitës së Ambasadave dhe prezanton bashkësinë diplomatike në Uashington, kulturën dhe traditat e larmishme të secilit vend që ato përfaqësojnë. Këtë vit, mbi 60 ambasada hapën dyert për të pritur vizitorët amerikanë.

Që nga viti 2016 kur mori pjesë për herë të parë, mbi 25.000 qytetarë amerikanë kanë vizituar Ambasadën gjatë këtij aktiviteti, të cilët kanë marrë me vete një kujtim dhe një pjesë nga Shqipëria. Ambasada është fokusuar në promivimin e vendit tonë me një tematikë të caktuar. Këtë vit, #PassportDC u fokusua tek promovimi i turizmit, faunës shqiptare dhe trashëgimisë natyrore të disa llojave të shpendëve, ku nuk mungoi këndi i ushqimit tradicional si dhe mësimi i fjalëve në gjuhën shqipe.

Për të njohur vizitorët me vendet më atraktive turistike u dedikua një hapësirë e posatshme, ku pjesëmarrësit u njohën në detaje me ofertën e larmishme që ofron turizmi shqiptar. Më konkretisht, mbi mundësitë e shumta të aksesimit të turizmit shqiptar, ambasada ftoi përfaqësuesit e agjensisë turistike Globus Travel, që operon me zyrat e saj edhe në Nju Jork, të cilët i njohën pjesëmarrësit me vendet më të spikatura dhe preferenciale të turistëve të huaj, mundësitë e akesimit dhe ofertat reale për të vizituar Shqipërinë këtë vit.

Një vëmendje të veçantë mori edhe fauna shqiptare. Një ekspozitë fotografike shoqëroi aktivitetin për të njohur uashingtonasit me shumëllojshmërinë e shpendëve që ofron Shqipëria. Z. Jetmir Troshani, i cili bëri të mundur organizimin e ekspozitës, mundësoi prezantimin e karakteristikave të faunës shqiptare duke ofruar dhe informacionet e sakta mbi vendet se ku mund të vizitohet kjo faunë e bukur.
Aktiviteti u ndërthur me prezantimin me mësimin e “fjalëve magjike” në gjuhën shqipe, fotot e panumërta nga Shqipëria dhe interesin mbi traditat tona të veçanta.

Edhe këtë vit, aktiviteti kulmoi me organizimin e një shorteu “DVLotaryAlbania2023”, i cili ofroi një paketë turistike 10-ditore për të vizituar Shqipërinë për dy individë. Një numër tepër i lartë i pjesëmarrësve priti me emocion hedhjen e shorteut nga ky dolën dy fitues, Aviv Sheriff dhe Nicole Annunziata. Një falënderim i veçantë i shkon kompanisë Globus Travel, e cila mundësoi një paketë të plotë turistike falas për 10 ditë e cila përfshin fluturimin dhe akomodimin falas gjatë qëndrimit në Shqipëri.

Ambasada falenderon për punën e dedikuar ofruar në këtë aktivitet nga i gjithë stafi i ambasades, një numër vullnetarësh dhe të gjithë ata që mbështetën realizimin e kësaj veprimtarie.

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Koçiu: Njësi e lëvizshme për dhurim vullnetar të gjakut

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu mori pjesë sot në aktivitetin e organizuar në kuadër të Ditës Ndërkombëtare…