Kafja më e mirë në botë pihet në Përmet, te bujtina e Kristaq Cullufes!

E shoqja një basketbolliste e njohur, Florinda Nika, përgatiti darkën e rrallë për miqtë nga Durrësi.


Nga Bujar Qesja, “Mjeshtër i Madh”

Largohemi nga Përmeti, për të rrugëtuar drejt Buhal-os. Lëmë mjetin poshtë fshatit dhe ecim në këmbë në mjedis të vështirë malor.

Arrijmë në Buhal. Natyrë mahnitëse dhe mbrëmje për t’u mbajtur mënd.

Arrijmë në shtëpinë 120-vjeçare të Kristaq Cullufes, ku dominojmë një reliev të pazakontë mahnitës, ku qielli bashkohet me majat e maleve dhe ngjyra jeshile bën kërdinë.

Nga Buhal, shtrihen të ngulur në gjoks të maleve fshatërat Kutal, Zilehush, Hotovë, Kosina dhe Mokrricë, duke qendruar ngjitur si gishtat e një dore.

Oh çnatyrë! Bëj dy foto. Në njërën duket Vjosa e famshme, që këtu rudhet për ta fituar fuqinë rrugës, deri kur të tretet në Adriatik.

Biseda me të zotin e shtëpisë, energjikun dhe pasionantin e njohur në të gjithë Përmetin, për mbledhjen e relikeve Kristaq Cullufe, ndizet si vetë zjarri votrës ku jemi mbledhur.

E shoqja një basketbolliste e njohur e Përmetit Florinda Nika, Kristaqi dhe i biri Mandi, përgatisin darkën e rrallë për miqtë nga Durrësi. Menyja tradicionale e fshatit, kombinuar me ajrin e pastër me ngjyrë kristali, e bëjnë këtë mbrëmje përrallore.

Kafja më e mirë në botë

Herët. Mëngjesi më gjen në një lartësi 500 metra mbi nivelin në fshatin Buhal.

Kam dy ballkone.

Njëri që konsumoj këtë kafe të rrallë dhe tjetri ballkoni natyror, që më vendos në lartësinë e mbi fshatrave.

Turkja e të zotit të shtëpisë, kokeksionistit të rrallë Kristaq Cullufe, kombinuar me rakinë e Vasil Hilës, më jep të drejtën të trajtoj këtë kafe nga më joshëset në botë.

Ju përshëndes nga këtu, për të qenë mirë ju atje!

Bujar
Fshati Buhal i Përmetit, bujtina e Kristaq Cullufes, 2 prill 2023

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…

Global 360

Gërvalla: Përshpejtim i procesit të anëtarësimit në BE për ruajtjen e paqes në rajon

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës së Kosovës, Donika Gërvalla, mori pjesë në takimin e grupit “Miqtë e Ballkanit…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Numri i shtuar i turistëve, Rrumbullaku me krerët e drejtorive vendore: Parësore, këshillimi dhe ndihma

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Drejtues Madhor Muhamet Rrumbullaku, zhvilloi një takim me strukturat drejtuese të 12 drejtorive…