Kompania shqiptare Aluflor nis rrugëtimin në Shtetet e Bashkuara

Aluflor America u prezantua në qytetin Salt Lake City, në Utah. Mori pjesë ambasadorja shqiptare në SHBA, Floreta Faber


Javën e kaluar, kompania shqiptare Aluflor, nisi rrugëtimin në Shtetet e Bashkuara. Unike në standarde inxhinierike dhe arkitekturore, Aluflor America u prezantua në qytetin Salt Lake City, në Utah, në prani të personaliteteve të larta të biznesit dhe politikës në vend.

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE NË SHBA

Javën e kaluar, kompania shqiptare Aluflor, nisi rrugëtimin në Shtetet e Bashkuara. Unike në standarde inxhinierike dhe arkitekturore, Aluflor America u prezantua në qytetin Salt Lake City, në Utah, në prani të personaliteteve të larta të biznesit dhe politikës në vend.

Ambasadorja Floreta Faber kishte kënaqësinë të merrte pjesë në inagurimin a aktivitetit të Aluflor America. Në fjalën e saj gjatë ceremonisë së rastit, Ambasadorja Faber parashtroi një marrëdhënie të shkëlqyer mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara si dhe përpjekjen e dyanëshme për të rritur prezencën amerikëne në mjedisin e biznesit në Shqipëri.

Por ajo nënvizoi se Aluflor është një nga rastet e rralla kur një kompani shqiptare, një biznes i drejtuar nga një zonjë, “guxon” të hyjë seriozisht në fushën e ndërtimeve në tregun amerikën.

Ambasadorja e falenderoi CEO-n e kompanisë, znj. Erjola Florentia Xheko që besoi në eksperiencën e saj dhe në vizionin e kompanisë Aluflor për të sjellë në SHBA projekte komplekse dhe me efiçencë të lartë në fushën e ndërtimeve.

Me shumë gjasa kjo kompani shqiptare “do ja ndryshojë faqen qytetit” me fasada të cilësisë së lartë. Aluflor do ndikojë pozitivisht në lidhje më të ngushta ekonomike mes Shqipërisë dhe SHBA-ve.

Në fjalën e saj Znj. Faber e vleresoi mbështetjen që #AluflorAmerica ka marrë nga drejtuesit dhe bizneset në Utah dhe Idaho. Ambasadorja i bëri thirrje kompanive amerikane në sallë që gjithashtu të shikonin mundësinë e investimeve në Shqipëri. Ajo e mbylli fjalën duke i uruar vetëm suksese kompanisë Aluflor America!

Në aktivitetet që përcollën hapjen e kompanisë, ishin të pranishëm Prokurori i Utah Meet Sean, përfaqësues të zyrës së Guvernatorit z. Franz Kolb, si dhe përfaqësues të World Trade Center. Të pranishëm ishin dhe anëtarë të Bordit me kryetar z. Chris Boyce, të cilët i besuan CEO-s së kësaj kompanie dhe po mbështesin rrugëtimin e saj me këshilla si dhe me investime.

Javën e kaluar, kompania shqiptare Aluflor, nisi rrugëtimin në Shtetet e Bashkuara. Unike në standarde inxhinierike dhe…

Posted by Albanian Embassy to the US on Friday, March 24, 2023

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…