Dhjetë vjet me Papa Françeskun!

Ishte 13 marsi 2013, kur Kardinali argjentinas, Jorge Mario Bergoglio, u zgjodh Papë dhe mori emrin Papa Françesku


Nga Visar Zhiti

Ishte 13 marsi 2013, kur Kardinali argjentinas, Jorge Mario Bergoglio, u zgjodh Papë dhe mori emrin Papa Françesku.

Vizitën e parë Apostolike jashtë Selisë së Shenjtë dhe Italisë zgjodhi ta bëjë në Shqipërinë tonë, sepse, – siç e tha dhe vetë, – është një popull i vuajtur dhe me një Kishë martire, me një vëllazëri ndërfetare, – e cilësoi. – Jeni vendi i shqiponjave, fluturoni lart si ato, por mos harroni foletë!- porositi.

Ndriçojnë para syve tanë takimet me Atin e Shenjtë, meshat e Tij, fjalët plot dashuri vazhdimisht sjellin dritë të re.

Dua të kujtoj një trini me thënie të Papa Françeskut, që i përsërisim ndër biseda:

– Nuk është i madh ai që shërbehet nga shumë, por ai që shërben shumë.
– Jemi kundër mëkatit, jo kundër mëkatarit.
– Jo globalizimit të indiferencës…

As atij globalizimi ku humbin identitetet…


Ne na tha që në takimin e parë se e donte Shqipërinë edhe për rininë vitale që ka…
Urojmë

10 VJETORIN E PONTIFIKATIT
TË PAPA FRANÇESKU,
dekada të tjera shumë e më shumë!

Lexo më shumë nga

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…