SHBA vret me dron terroristin grupit ISIS-Khorasan në Afganistan

Ushtria amerikane vret me dron një planifikues për një degë të grupit Shteti Islamik (IS) në Afganistanin lindor


Ushtria amerikane thotë se beson se ka vrarë një planifikues për një degë të grupit Shteti Islamik (IS) në një sulm me dron në Afganistanin lindor.

Anëtari i dyshuar i grupit ISIS-Khorasan ishte shënjestruar në Provincën Nangahar.

ISIS-K tha se kishte kryer një sulm jashtë aeroportit të Kabulit të enjten që mund të ketë vrarë deri në 170 njerëz, përfshirë 13 trupa amerikane.

Një transport ajror masiv është duke u zhvilluar në aeroport që kur militantët talibanë pushtuan kryeqytetin këtë muaj.

Në dy javët e fundit, më shumë se 100,000 njerëz besohet se janë evakuuar, me afatin e përcaktuar nga SHBA për forcat e saj për të lënë Afganistanin që skadon të martën.

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku

Global 360

Osmani në Turqi për Forumin Diplomatik të Antalias

Me ftesë të Presidentit Recep Tayyip Erdogan, Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka udhëtuar për në Turqi

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“La dolce vita”, një kontrapunkt aktual edhe i shoqërisë sonë

Një botë kukullash, një botë teatri. Botë që duket në dritë, po që s'ka më dritë.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama: Synojmë ndërtimin e një qendre gazi natyror në Vlorë

Kryeministri Rama në punimet e Samitit të 10-të të Korridorit Jugor të Gazit në Baku