Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi takim me homologun italian, Matteo Piantedosi

Rikonfirmet bashkëpunimin e ngushtë midis dy vendeve, veçanërisht në luftën kundër krimit dhe çështjeve të sigurisë.

Kryeparlamentarja Lindita Nikolla takon kreun e parlamentit të Greqisë, Constantine An. Tassoulas

Kryeparlamentarja Lindita Nikolla ka takuar këtë të mërkurë kreun e parlamentit të Greqisë, Constantine An. Tassoulas.

Raporti i KE për negociatat, Rama: Nuk jemi ende gati, por duhet të përmirësohemi për të arritur qëllimet

Kryeministri Edi Rama, gjatë konferencës së përbashkët me Ambasadorin e BE në Shqipëri, Luigi Soreca, nënvizoi se Shqipëria ka bërë hapa përpara për çeljen e negociatave dhe këto përpjekje sipas tij janë vlerësuar nga Komisioni Evropian.

Xhaçka në Këshillin Kombëtar të Integrimit: Vonesat në integrimin e rajonit cënojnë besueshmërinë e BE

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka mori pjesë në Këshillin Kombëtar të Integrimit Evropian, ku ka folur lidhur me raportin e progresit të KE.

Ngrihet struktura e re antikorrupsion/ Ministri i Drejtësisë: Spastrojmë administratën

Pranë Ministrisë së Drejtësisë do të ngrihet një strukture e re që do të spastrojë administratën publike. Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, deklaroi, se në mbledhjen e qeverisë u miratua ngritja e Drejtorisë së Përgjithshme Antikorrupsion.

Edi Rama: Shqipëria, streha e sigurt e hebrenjve!

Kryeministri Edi Rama ka marrë pjesë në Forumin Ndërkombëtar mbi Përkujtimin e Holokaustit dhe Luftën kundër Antisemitizmit.

Ministrja Olta Xhaçka pret Përfaqësuesen për Lirinë e Medias të OSBE-së, Teresa Ribeiro

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka është takuar ditën e sotme me Përfaqësuesen për Lirinë e Medias të OSBE-së, Teresa Ribeiro

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, pret Përfaqësuesen e OSBE- së për Lirinë e Medias, Teresa Ribeiro

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, priti Përfaqësuesen e OSBE- së për Lirinë e Medias, Teresa Ribeiro. Gjatë takimit u diskutua mbi bashkëpunimin midis Kuvendit dhe OSBE-së për mbrojtjen e lirisë së shtypit dhe sigurinë e gazetarëve.

Shqipëria dhe Britania e Madhe miratojnë Këshillin e Përbashkët të Partneritetit

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka dhe Përfaqësuesja e Mbretërisë së Bashkuar për Evropën dhe Amerikën, Wendy Morton, ranë dakord sot në Tiranë për të mbajtur mbledhje të rregullta të Këshillit të Përbashkët të Partneritetit, duke nisur nga fillimi i vitit 2022

Rama flet për televizionin spanjoll: Feja jonë është BE!

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për televizionin spanjoll “RTVE” ka folur rreth aktualitetit ku ndodhet sot Shqipëria dhe sfidat në rajon për integrimin në BE.