Ambasada e Suedisë: Gëzuar Midsummer!

“Midsummer” – “Mesi i verës” – është një nga festat më të rëndësishme kombëtare të Suedisë.

Kultura dhe arti, urë lidhje miqësie mes Bullgarisë dhe Shqipërisë

Fjala e Ambasadorit të Bullgarisë në Shqipëri me rastin e hapjes së ekspozitës së piktorit, Vassil Stoyev

Shqipëria hap ambasadë në Azerbajxhan

Qeveria ka vendosur në mbledhjen e Këshillit të Ministrave hapjen e ambasadës shqiptare në Baku.

Shqipëria, SHBA dhe e gjitha bota qëndrojnë me Ukrainën!

Fjalimi i Ambasadores së SHBA, Yuri Kim në Marshimin e Solidaritetit me Ukrainën

Yuri Kim, e adhuruar nga fëmijët në Shqipëri!

Ambasadorja Yuri Kim udhëtoi këtë javë në Korçë dhe në tre bashkitë përreth, Maliq, Devoll dhe Kolonjë.

Yuri Kim uron Holta Zaçajn: Suksese, për të forcuar integritetin dhe pavarësinë e Gjykatës!

Ambasadorja amerikane në Tiranë, Yuri Kim, ka uruar Holta Zaçajn për zgjedhjen e saj në krye të Gjykatës Kushtetuese.

Samiti Europian për Energjitë e Rinovueshme në Shqipëri, ambasadori Canaj pret CEO-n e ELNET, Emmanuel Navon

Ambasadori i Shqipërisë në Izrael, Dr. Bardhyl Canaj, priti Drejtorin e Përgjithshëm të ELNET, Emmanuel Navon.

Dita e Presidentëve në SHBA, ambasadorja Faber: Kanë mbështetur marrëdhënien e shkëlqyer me Shqipërinë!

Kjo festë është zgjedhur në kujtim të ditës së lindje së Presidentit George Washington, i lindur në këtë ditë në vitin 1732.

Yuri Kim: “Besa”, shtëpia e shqiptarit i përket Zotit dhe mikut!

Ambasadorja: Dua që më shumë njerëz, amerikanë në veçanti, të dëgjojnë se si disa banorë të një fshati shqiptar ndihmuan 30 infermiere dhe mjekë amerikanë në vitin 1943 kur avioni i tyre ra në Shqipërinë e kontrolluar nga nazistët.

Shqipëria dhe Kina, marrëveshje për turizmin!

Ministrja Kumbaro: Industria e turizmit është rimëkëmbur me shpejtësi. 7 milionë turistë erdhën vitin e kaluar.