“National Geographic France” artikull për Vjosën: Udhëtim përmes zemrës së egër të Shqipërisë

Artikulli në revistën prestigjioze “National Geographic France” mban emrin e Amelia Duggan dhe i kushtohet Parkut Kombëtar të Lumit Vjosa.


“Një udhëtim nëpër zemrën e egër të Shqipërisë, një simbol triumfues i mbrojtjes së mjedisit”, titullohet artikulli i “National Geographic France” kushtuar përvojave të jashtëzakonshme që përjetohen në parkun kombëtar të Vjosës, lumit të vetëm të egër në Evropë.

Artikulli në revistën prestigjioze “National Geographic France” mban emrin e Amelia Duggan dhe i kushtohet Parkut Kombëtar të Lumit Vjosa.

Një brez i ri i pasionuar po promovon rajonet idilike të Shqipërisë së Jugut, ku mund të darkoni me barinj, të laheni në burime të nxehta dhe të lundroni në parkun e parë lumor të egër në Evropë.

Në fund të një vere të gjatë e të thatë, ku mbizotëron qielli pa re, rrymat e lumit te fuqishëm Vjosa janë qetësuar. Gjë që më përshtatet shumë, pasi jam ulur në një kajak duke lundruar në grykat e lashta të Këlcyrës.

Korridori i ujëvarave që i dha emrin Parajsa e një mijë burimeve është po aq sensuale epshndjellpse.

Përrenj përshkojnë muret prej guri dhe rrjedhin poshtë në pellgun e ujit përmes bollëkut të vegjetacionit që sfidon gravitetin dhe pemëve të palëvizura e të përdredhura.

Është një nga lumenjtë e fundit me rrjedhje të lirë në Evropë, praktikisht i vetmi lumë i madh në kontinent që nuk është i ndotur nga digat. Për më tepër, më në fund u fitua një betejë e gjatë për të ruajtur ritmin e tij natyror dhe ekosistemet e rëndësishme. Zhys lopatën në ujërat bruz të Vjosës, të cilat rrjedhin pandërprerë nga malet greke të Pindit në qytetin bregdetar shqiptar të Vlorës.

Teksa drejtoj kajakun tim nëpër kanale piktoreske, filloj të kuptoj perse ky lumë, i cili është ngritur lart në poezi dhe këngë përgjatë shekujve është kaq i rëndësishëm për vendasit dhe perse një fushatë shumëvjeçare që synon ruajtjen e tij bëri jehonë me markën e veshjeve Patagonia dhe aktorin Leonardo DiCaprio.

Vjosa, e cila shtrihet në 270 kilometra, u shpall parku i parë lumor i egër në Evropë në mars të vitit 2023.

Sot, guidat e udhëtimit pararojë, të cilët janë mobilizuar për të shpëtuar « zemrën blu »të vendit e mbajnë këtë fitore si një medalje nderi.

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1

Global 360

G7 – Papa Françesku u kërkon udhëheqësve të ndalojnë armët e IA-së

Papa Françesku u ka bërë thirrje sot udhëheqësve të Grupit të Shtatë (G7) që të miratojnë një qasje të kujdesshme…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Super Gjermania!

Gjermania e nisi rrugëtimin në Europian, në mënyrën më të mirë të mundshme, duke mposhtur Skocinë 5-1