Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë


ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të vendosjes së kompanisë italiane të Coca Colës në Tiranë.

Rama ndau me të pranishmit historinë e rrugëtimit të kompanisë në vendin tonë, teksa u shpreh se preferonte një Coca Cola shqiptare që është në duar të italianëve.

“Coca Cola është e lidhur me historinë tonë në mënyrë shumë të veçantë. Për të rinjtë që janë këtu, jam i sigurtë që ju duket diçka e pamundur, por kur ishim të rinj, Coca Cola ishte objekti më i vyer që dikush mund të priste kur martohej. Më kujtohet që dikur im atë shkoi në Kosovë dhe solli 5 kanaçe Coca Cola. Ne ishim 5 dhe kanaçet mbeten në frigorifer në pritje të ditëlindjes së secilit prej anëtarëv. Çdo ditëlindje dilte një kanaçe, e cila ishte si të nxirrje nga një kantinë një “Don Perignon” të shekullit të XIX”, tha Rama.

Rama theksoi se ardhja e Coca Colës u konsiderua edhe si një lajmëtare e lirisë së vendit dhe rënies së komunizmit.

“E pije në fund, me gotat e rakisë dhe duhej shijuar dalëngadalë si të ishte hera e fundit. Për këtë kujtoj frazën e një filmi se Coca Cola solli lirinë në Shqipëri, në kuptimin që kur kishte plot kanaçe në dyqane e mund të bliheshin lirisht, ishte si të konfirmohej fakti se Shqipëria ishte e lirë sepse mud të pinte lirisht Coca Cola”, u shpreh Rama.

Rama informoi se i kishte bërë dizejnon se si e përceptonte ai Coca Colën 30 vite në Shqipëri, imazhe të cilat u shqaqën gjatë ceremonisë.

“Unë ndihem vërtet i përkëdhelur që munda të jap një kontribut të vogël për këtë ditëlinde të Coca Colës, por për të shmangur atë që vjen pas dizejno ishte dhuratë për Coca Col=ën dhe nuk ka asnjë kontratë apo qëllim për të fituar para”, thekso kreyministri.

Kryeministri e cilësoi edhe drejtuesen e kompanisë në Shqipëri Cristina Buzi si a

“Dua të falenderoj nga zemra Krisitinës sepse nëse Coca Cola ishte dallëndyshja e lirisë në Shqipëri, Krisitina ishte dallëndyshja e italianizimit në shqipëri”.

Rama ndau dhe historinëe koncertit në Butrint.

“Më kujtohet shumë mirë se si ajo asokohe sa e kisha njohur donte të organizonte në Butrint koncertin kundër çdo llloj mundësie, sepse ti thoje gjithë asaj orkestre: ejani në Shqipëri, ishte si të thoje ejani të rrëmbeheni, pa asnjë mudësi kthimi. Ky ishte përfytyrimi”, deklaroi Rama.

Por shtoi ai, ky koncert çeli dritaren mbi Shqipërinë e vërtetë, ndryshe nga ajo që manifestohej.

“Nëse për ne Italia ishte dritarja e ekranit të televizionit, për Italinë Shqipëria ishte një ekran kur nuk kishte energji, do të thotë i errët. Tani jemi të lidhur më shumë se kurrë me Italinë. Coca Cola ishte këtu para nesh dhe do të vazhdojë pas nesh. T’i urosh jetë të përjetshme është e lehtë, sepse do të jetë e përjetshme”, theksoi Rama.

(Marrë nga ATSH)

Lexo më shumë nga

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…