Rama: Në Athinë për shqiptarët!

Kryeministri: Nuk kisha kërkuar takim me autoritetet greke


Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se, nuk ka kërkuar asnjë takim me autoritetet greke gjatë vizitës që zhvilloi me shqiptarët në Athinë.

I pyetur në një intervistë televizive për masat e sigurisë për takimin me bashkëkombësit në Athinë, Rama tha se, “ajo që kam gjatë gjithë kësaj periudhe ku kam qenë i detyruar ta ndjekë më shumë se zakonisht median greke është që ka shumë thashethemnajë, teori konspiracioni, mistere, enigma, por nuk ka lidhje”.

I pyetur nëse kishte kërkuar takim me autoritetet greke, Rama tha se, “nuk kishim kërkuar asnjë takim se do vinim për këtë takim. Nga ana tjetër, ishte absolutisht e qartë që edhe nëse do të kërkonim takim, në mënyrën se si politike greke u pozicionua, do të ndihej në pozitë”.

I pyetur për masat e sigurisë, Rama theksoi se, “të jemi si të thuash të ndershëm në raport me protokollet, për vizitën e një kryetari qeverie, merren masa të posaçme”.

“Të jemi realist u krijua një atmosferë. Nga mënyrat si u zhvillua odiseja e marrjes së vendit, dhe mënyra sesi gjithë ai proces e ecejakeshs për të marrë vendin që ne në fakt e kishim prenotuar, përfundoi në media, faktikisht krijoi dhe një situatë ku ky takim u bë qendra e vëmendjes së publikut dhe natyrisht që kjo mund të ketë krijuar tek autoritetet ndjesinë që të marrë masa speciale”, tha Rama. (ATSH)

Lexo më shumë nga

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.