Kumbaro: Agroturizëm “Fuçitë” në Lunxhëri mikpret vizitorë nga e gjithë bota

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadorja e Francës në Tiranë, Catherine Suard vizituan agroturizëm “Fuçitë” në Valare të Lunxhërisë.


Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadorja e Francës në Tiranë, Catherine Suard vizituan sot agroturizëm “Fuçitë” (The Barrels) në Valare të Lunxhërisë.

“Kënaqësi të takonim Marselin, të cilin dashuria për tokën e frymëzoi të krijonte sipërfaqe me vreshta, mollë e produkte të tjera që sot ua servir në tryezë vizitorëve nga gjithë bota në oazin e tij të thjeshtë të mikpritjes, por me një cilësi që s’ka të paguar bashkë me sajdisjen me fjalët frëngjisht që ka mësuar”, u shpreh Kumbaro.

Kjo pikë agroturistike e ka nisur aktivitetin me kultivimin e vreshtarisë, 16 vjet më parë, me varietetet e rrushit autokton.

Sipërmarrësi Marsel Sula, falë edhe mbështetjes nga qeveria, ka ngritur një pikë agroturistike ku përveç peizazhit dhe qetësisë ofrohet verë me rrush të varietetit autokton dhe ushqim bio.

Agroturizmi me një klik është aplikacioni i ri “AgroTime AL”, një guidë online për të gjithë ata që duan të vizitojnë fermat turistike, të shijojnë produktet lokale, gatimet tradicionale dhe eksperiencën e posaçme që të ofron fshati përmes kësaj dege të re në zhvillim të turizmit shqiptar.

(Marrë nga ATSH)

Kënaqësi të isha bashkë me ambasadoren e Francës 🇫🇷 Catherine Suard tek 📍"Fuçitë" (The Barrels) në Valare të Lunxhërisë dhe të takonim Marselin, të cilin dashuria për tokën 🍇🍷 e frymëzoi të krijonte sipërfaqe me vreshta, mollë e produkte të tjera që sot ua servir në tryezë 🍽️ vizitorëve nga gjithë bota 🌏 në oazin e tij të thjeshtë të mikpritjes, por me një cilësi që s'ka të paguar 👌🏻 bashkë me sajdisjen me fjalët frëngjisht që ka mësuar 😄🇦🇱🇫🇷

Posted by Mirela Kumbaro Furxhi on Sunday, April 21, 2024

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.