Skema Kombëtare, Denaj: 9500 aplikime në blegtori

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj zhvilloi një takim me blegtorët e Delvinës për t’i dëgjuar dhe diskutuar nga afër me ta mbi problematikat e sektorit.


Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Anila Denaj zhvilloi një takim me blegtorët e Delvinës për t’i dëgjuar dhe diskutuar nga afër me ta mbi problematikat e sektorit.

Denaj bëri të ditur se në Delvinë dhe në të gjithë Shqipërinë, blegtorët janë prioritet i politikave bujqësore në Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural.

Ajo përcolli dhe historinë e një prej blegtorëve të kësaj zone, Xha Lilos 82 vjeç.

“Xha Lilo është shembulli se si dashuria për bujqësinë e blegtorinë nuk njeh moshë. Ai është 82 vjeç dhe bashkë me djalin dhe nusen e djalit kujdeset për stanin me 300 krerë dhe dëshiron ta rrisë akoma. Xha Lilo na mëson se trashëgimi i kulturës dhe traditës së punës në bujqësi e blegtori tek brezat e rinj është shumë i rëndësishëm”, u shpreh Denaj.

Ministrja deklaroi se “me mbylljen e aplikimeve për Skemën Kombëtare 2024, shënojmë 9500 aplikime në total për masën e blegtorisë, ndër të cilat 50 janë aplikime si grupim blegtorësh”.

“Do të vijojmë mbështetjen e dedikuar për të forcuar prodhuesit në këtë sektor jetik për ofertën ushqimore dhe të gjithë ne, konsumatorët”, tha Denaj.

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Veliaj: Krenar teksa dëgjon historitë e guximshme të shqiptarëve të suksesshëm

Kryebashkiaku publikon foto nga përgatitjet për takimin e nesërm të kryeministrit Rama me sipërmarrësit shqiptarë të Lombardisë.