Gonxhja fton investitorët të bëhen pjesë e “DURANA Tech Park”

DURANA Tech Park ofron avantazhe nxitëse, financiare dhe administrative, për kompanitë e IT dhe nomadët digjitalë.


Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja, i bëri thirrje të gjithë investitorëve dhe të apasionuarve të teknologjisë, të bëhen pjesë e Parkut Teknologjik DURANA të Shqipërisë.

Gonxhja tha se, në një kohë rekord, Ministria e Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, finalizoi një proces që kërkonte guxim e që pritej prej vitesh, duke plotësuar dokumentacionin dhe propozuar për Këshillin e Ministrave vendimin historik për të bërë realitet parkun e parë teknologjik dhe shkencor shqiptar.

Sipas tij, Korporata e Investimeve Shqiptare (AIC), në rolin e zhvilluesit publik të “DURANA Tech Park”, me status ekskluziv regjimi fiskal dhe me OneStopShop administrativ lehtësues, do të nisë procedurën konkurruese për të zgjedhur Menaxherin dhe Përdoruesit e Parkut.

DURANA Tech Park ofron avantazhe nxitëse, financiare dhe administrative, për kompanitë e IT dhe nomadët digjitalë. Ky oaz risi, vendoset strategjikisht mes qytetit të Tiranës dhe Durrësit, në një sipërfaqe fillestare prej 140,400 metra katrorë në zonën e Xhafzotajt.

Kjo qendër, që do të vijojë të zgjerohet në sipërfaqe, do të revolucionarizojë peizazhin e skenës teknologjike, duke ofruar një sërë mundësish nga dizajni i softuerit, deri te hulumtimi i robotikës.

“Me mbështetjen e qeverisë shqiptare, nuk kemi të bëjmë vetëm me një park apo hapësirë fizike, por me një portë për mundësi të pafundme”, u shpreh Gonxhja.

Ky projekt mbështetet gjithashtu edhe nga Risi Albania, një projekt i Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkëpunim SDC, zbatuar nga Helvetas. (ATSH)

“Artivizim për një transformim social të përgjegjshëm”

Qendra për Hapje dhe Dialog dhe Instituti Italian i Kulturës prezantuan ekspozitën e mjeshtrit ndërkombëtar Michelangelo Pistoletto

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

“Artivizim për një transformim social të përgjegjshëm”

Qendra për Hapje dhe Dialog dhe Instituti Italian i Kulturës prezantuan ekspozitën e mjeshtrit ndërkombëtar Michelangelo Pistoletto