BE: Përdorni biçikletën për të kontribuar për një ajër më të pastër

Bashkimi Europian miratoi këtë javë Deklaratën Evropiane për Çiklizmin që e njeh këtë metodë si një mënyrë transporti të qëndrueshme dhe të përballueshme.


Bashkimi Europian miratoi këtë javë Deklaratën Evropiane për Çiklizmin që e njeh këtë metodë si një mënyrë transporti të qëndrueshme dhe të përballueshme.

Sipas delegacionit të BE-së në Tiranë kjo deklaratë përfshin angazhime të qarta për të nxitur çiklizmin në BE.

“BE-ja është gati të ecë drejt së ardhmes. Deklarata Evropiane për Çiklizmin përfshin rrjete të sigurta dhe koherente çiklizmi në qytete; lidhje më të mira me transportin publik; sigurim i hapësirave të parkimit dhe akses në pikat e rimbushjes së biçikletave elektronike”, thuhet në njoftimin për shtyp.

Po ashtu, Delegacioni i BE-së në Tiranë apelon për përdorimin e biçikletës si mënyrë për të kontribuar për një ajër më të pastër.

Lexo më shumë nga

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.

Global 360

Osmani në takim me Chulick: Çdo sukses i Kosovës mban edhe vulën e SHBA

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur në takim Nicole Chulick, zëvendësndihmëssekretaren e Departamentit të Shtetit nga Byroja…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

28 Maji, Dita Botërore e Lojërave

Dita Botërore e Lojërave, e sponsorizuar nga Shoqata Ndërkombëtare e Bibliotekave të Lodrave (ITLA), mbahet më 28 maj.