Hapja e degës së UNED në Gjirokastër, kryebashkiaku Golemi pret ambasadorin Alvaro Renedo Zalba

Flamur Golemi pret ambasadorin e Spanjës, Alvaro Renedo Zalba dhe zv.rektoren e UNED, Laura Alba Juez.


Kryetari i Bashkisë së Gjirokastrës priti në një takim ambasadorin e Spanjës në Shqipëri, Alvaro Renedo Zalba dhe zv.rektoren e UNED, Laura Alba Juez.

Në Gjirokastër do të hapet dega universitetit më të madh publik të Spanjës

POSTIMI I KRYEBASHKIAKUT GOLEMI

Me ambasadorin e Spanjës në Shqipëri, mikun tim Alvaro Renedo Zalba dhe zv.rektoren e UNED, Laura Alba Juez duke u kujdesur për të gjitha detajet e fundit për hapjen e degës në Gjirokastër të universitetit më të madh publik të Spanjës

Me ambasadorin e Spanjës në Shqipëri, mikun tim Alvaro Renedo Zalba dhe zv.rektoren e UNED, Laura Alba Juez duke u…

Posted by Flamur Golemi on Saturday, March 23, 2024

Edhe faqja zyrtare e universitetit spanjoll ka shkruar rreth vizitës.

“Zëvendësrektorja e Internacionales dhe Shumëgjuhësisë, Laura Alba, vizitoi sot instalimet e selisë së ardhshme të qendrës së re UNED në qytetin historik shqiptar të Gjirokastrës, të shpallur Trashëgimi Botërore nga UNESCO”.

Kjo nismë shënon një arritje të re në strategjinë e zgjerimit ndërkombëtar të UNED-it dhe synon nxitjen e shkëmbimit akademik dhe forcimin e bashkëpunimit mes mësuesve dhe studentëve nga të dy vendet.

Hapja e afërt e kësaj qendre të re shënon praninë e UNED në kontinentin evropian, duke ofruar mundësi arsimore cilësore në rajon. Për Shqipërinë, kjo ide bashkëpunimi është pjesë e procesit të hapjes, transformimit dhe modernizimit të vendit, një nga gjërat që ka intensifikuar afrimin e saj me Bashkimin Evropian në dekadën e fundit.

UNED vazhdon të riafirmojë angazhimin e saj për arsim cilësor dhe ndërkombëtarizim. Përveç pranisë së saj në Spanjë, UNED aktualisht ka tre qendra jashtë vendit, të cilat ofrojnë shërbime arsimore dhe mbështetëse për studentët”

Lexo më shumë nga

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Global 360

Izraeli kërkon mbledhjen e Këshillit të Sigurimit pas sulmit të Iranit

Izraeli ka kërkuar që Këshilli i Sigurimit i OKB-së të mbajë një mbledhje urgjente sot për të dënuar sulmin e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Lufta, te pragu?

Izraeli dhe Irani, në një rajon të nxehtë sic është Lindja e Mesme kanë njohur së bashku raporte komplekse me…