Turqia i dhuron dy laboratorë të rinj për Biologjinë dhe Kiminë gjimnazit “Sami Frashëri”

Në ceremoni marrin pjesë ministrja Manastirliu, ambasadori turk Atay dhe nënkryetari i TIKA, Cevik.


Dy superlaboratorë të rinj të shkencave të standardit më të lartë, i shtohen gjimnazit “Sami Frashëri” në Tiranë.

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu bashkë me ambasadorin e Republikës së Turqisë, Tayyar Kağan Atay, drejtuesin e TIKA-s në Ankara Mahmut Çevik dhe nënkryetarin e bashkisë së Tiranës Andi Seferi, panë nga afër këtë investim të ri në laboratorin e Biologjisë dhe atë të Kimisë, të mundësuar nga partnerët tanë të TIKA-s, që janë nga sot në funksion të nxënësve dhe mësuesve të shkollës “Sami Frashëri”.

Manastirliu tha se, “investimi në këta laboratorë, i jep mundësi nxënësve tanë jo vetëm të rrisin përthithjen e njohurive në orët mësimore shkencore, por edhe nxisin dëshirën te të rinjtë për lëndët e shkencave dhe kërkimin shkencor, që në moshë të hershme”.

Ministrja shprehu angazhimin për vijimin e investimeve në laboratorët e shkencave me 80 laboratorë të rinj, investime të Ministrisë së Arsimit dhe Sportit, për të rritur cilësinë e mësimdhënies në shkollat tona.

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…

Global 360

Osmani: Të mbështetet Ukraina, të mos shpërblehet agresioni i Rusisë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka mbajtur fjalimin përmbyllës në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër ku morën pjesë…

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Balluku në Londër, fton të rinjtë të kontribuojnë pranë Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës

Zëvendëskryeministrja, njëherësh ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, si dhe drejtuesja e Agjencisë së Inovacionit dhe Ekselencës Ledi Imeraj…