Në Lezhë po realizohet profecia e Ben Blushit te “Kompoti”

Gjate 2023, në Qarkun e Lezhes kanë ardhur në jetë vetëm 881 foshnja, një pjesë e konsiderueshem bebe afgane


Nuk rreshtin cudite shqiptare te cilat para se te ndodhin i kemi lexuar ne librat e Ben Blushit.
Sic parashikon Blushi te romani i fundit Komploti, afganet qe jetojne ne Shengjin kane ndikuar ne rritjen e lindjeve ne maternitetin e Lezhes.

Sipas te dhenave zyrtare rezulton se gjate vitit 2023 ne Lezhe dhe Shengjin kane lindur 100 bebe me pak se ne vitin 2022. Gjate 2023 ne kete qark kane ardhur ne jete vetem 881 foshnje. Por specialistet thone se ky numer do ishte shume me i vogel, nese nuk do ishte per grate afgane qe jetojne ne Shengjin qe nga viti 2021. Nga ky komunitet kane ardhur ne jete disa dhjetera foshnje te cilat ka shtuar numrin e lindjeve ne zonen e Lezhes.

Sic dihet prej tre vitesh nje komunitet prej afro 3000 afganesh u strehuan ne Shengjin ku nje pjese prej tyre po jetojne akoma.

Shtesa e popullsise afgane ne Shengjin eshte parashikuar ne romanin “Komploti” te Ben Blushit i cili pershkruan se ne Shqiperine e vitit 2044 do jetojne me shume se 200 mije afgane dhe afro 1 milion shqiptare. Duke pare lindjet ne maternitetin e Lezhes si dhe largimet masive te shqiptareve,, duket sikur llogaria e Blushit nuk eshte shume e pasakte.

“Komploti” pershkruan pikerisht raportet mes shqiptareve dhe afganeve 20 vjet me vone, kur kta te fundit qeverisin bashkine e Shengjinit per shkak te numrit te larte te komunitetit te tyre i cili shtohet cdo dite. Nuk eshte cudi qe profecia e Ben Blushit tek Komploti te realizohet dhe disa dekada me vone nje nga foshnjet afgane te lindura ne maternitetin e Lezhes te drejtoje kete qytet.

Marreveshja e fundit mes qeverise shqiptare dhe asaj italiane per te sjelle ne Shengjin disa mijera refugjate mund ta afroje edhe me shume kete realitet qe Blushi e pershkruan ne menyre artistike.

Marrë nga gazeta Sot

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA

Global 360

CNN zbulon prapaskenën e tërheqjes së Biden

Vendimi përfundimtar i Presidentit Joe Biden për t’u larguar nga gara u mor në 48 orët e fundit

Diplovista

Rakipi: Bisedimet Kosovë-Serbi të përqendrohen tek njohja, jo më në çështje teknike

Kryetari i Institutit për Studime Ndërkombëtare Albert Rakipi thotë se ka ardhur koha për një qasje tjetër në dialogun mes…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

CNN: “Bond Tower” – rrokaqielli i frymëzuar nga baleti së shpejti në Tiranë

Bond Tower, do të jetë një ndërtesë banimi dhe hotel 50-katëshe, i projektuar nga kompania portugeze e arkitekturës OODA