Në Lezhë po realizohet profecia e Ben Blushit te “Kompoti”

Gjate 2023, në Qarkun e Lezhes kanë ardhur në jetë vetëm 881 foshnja, një pjesë e konsiderueshem bebe afgane

Wisner në Shëngjin, viziton afganët në pritje të tranzitit për në SHBA

Deri më sot, mbi 3200 afganë kanë përjetuar mikpritjen legjendare të Shqipërisë

Papa Françesku: Lutem që shumë vende të mirëpresin dhe mbrojnë afganët!

Papa Françesku u bëri thirrje vendeve që të pranojnë refugjatët afganë të cilët janë në kërkim të një jete të re.

Dhurata e veçantë, vajza e vogël afgane surprizon Yuri Kim

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim, së bashku me ministren e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilluannjë vizitë tek familjet afgane që po strehohen në Shqipëri.

Afganët për “VOA”: Humbëm gjithçka. Ndihemi të sigurt në Shqipëri!

Shqipëria po strehon 607 shtetas afganë të ikur nga trazirat në Kabul. Shumica e tyre janë veprimtarë të shoqërisë civile, gazetarë e studentë, si dhe shumë fëmijë.

Alex Soros takon në Durrës qytetarët e ardhur nga Afganistani

Alex Soros, i cili drejton fondacionin “Open Society Fondations” themeluar nga babai i tij, George Soros, me shtrirje në shumë vende të botës ndodhet në Durrës për tu takuar me qytetarët afganë të strehuar atje.

Vjosa Osmani: Kemi hapur dyert dhe zemrat tona për refugjatët afganë

Presidentja e Kosovës: Jemi krenare që po qëndrojnë pranë partnerëve në strehimin e qytetarëve që kanë ikur nga Afganistani.

Drejtoresha e Fondacionit Ndërkombëtar për Demokracinë falënderon Shqipërinë: Mirënjohje që ju ofruat strehë!

Drejtoresha e asociuar për Evropën në Fondacionin Ndërkombëtar për Demokracinë, Tanja Dramac, falënderon Shqipërinë për pritjen e shtetasve afganë

“Afganët në Shqipëri”, Rama: Gjithë opinioni ndërkombëtar sot flet me admirim për ne!

Kryeministri Edi Rama reagon pas mbërritjes në Shqipëri të dy avionëve të tjerë, që sollën 182 afganë.

Afganët, ose bukë e kripë dhe zemër

Afganët që po vijnë në Shqipëri nuk janë problemi, ata janë pasoja e problemit, ata nuk janë të rrezikshëm, ata po largohen nga rreziku