Integrimi në BE, ambasadori Canaj takon Shefin e Zyrës së Këshillit të Europës, me qendër në Serbi

Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Shefin e ri të Zyrës së Këshillit të Europës, me qendër në Serbi, Janos Babity.


Ambasadori i Shqipërisë në Serbi, Dr. Bardhyl Canaj, zhvilloi një takim me Shefin e ri të Zyrës së Këshillit të Europës, me qendër në Serbi, Janos Babity.

Sipas njoftimit të ambasadës, Babity vlerësoi treguesit e progresit që po bën Shqipëria në forcimin e shtetit të së drejtës

Komiteti Monitorues i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, vendosi pak ditë më parë të mbështesë unanimisht kalimin e Shqipërisë në fazën e dialogut të postmonitorimit.

POSTIMI I AMBASADËS SHQIPTARE

Ambasadori Canaj mirëpriti në Përfaqësi Shefin e ri të Zyrës së Këshillit të Europës, me qendër në Serbi, Z.Janos Babity, i cili vlerësoi treguesit e progresit që po bën Shqipëria në forcimin e shtetit të së drejtës, të drejtave të njeriut dhe përkushtimin për të të përmirësuar më tej standartet demokratike në rrugën drejt integrimit europian. Bazuar në këto arritje, nënvizoi Z.Babity, Komiteti Monitorues i Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Europës, vendosi pak ditë më parë të mbështesë unanimisht kalimin e Shqipërisë në fazën e dialogut të postmonitorimit.

Në vijim takimi produktiv u fokusua në agendën që Zyra e Këshillit të Europës dhe Shteti i Serbisë po punojnë për plotësimin e plotë të kritereve që pëmbajnë kapituj 33 dhe 34 të proçesit të integrimit në B.E, që i shërbejnë përmirësimit të standarteve të jetesës e të drejtave humane të komuniteteve dhe minoriteteve që bashkëjetojnë në Serbi.

Ambasadori Canaj mirëpriti në Përfaqësi Shefin e ri të Zyrës së Këshillit të Europës , me qendër në Serbi, Z.Janos…

Posted by Embassy of Albania in Belgrade on Thursday, March 14, 2024

Lexo më shumë nga

CMG: Shpresojmë që ShBA të mbajë përgjegjësi esenciale pas vizitës së Yellen-it

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së Janet Yellen, të martën përfundoi vizitën e saj në Kinë

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

CMG: Shpresojmë që ShBA të mbajë përgjegjësi esenciale pas vizitës së Yellen-it

Sekretarja e Thesarit e ShBA-së Janet Yellen, të martën përfundoi vizitën e saj në Kinë