Delegacioni i Komisionit për Politikën e Jashtme, vizitë pune në Maqedoninë e Veriut

Delegacioni u prit në takim nga Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi i cili vlerësoi marrëdhëniet mes dy vendeve


Një delegacion nga Komisioni për Politikën e Jashtme, i kryesuar nga kryetarja Mimi Kodheli dhe anëtarët Blendi Klosi, Etjen Xhafaj dhe Hatixhe Konomi, zhvilloi një vizitë pune në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut.

Delegacioni u prit në takim nga Kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi i cili vlerësoi marrëdhëniet mes dy vendeve në nivelin më të lartë të mundshëm. Kjo u konfirmua edhe gjatë takimit me ministrin e Jashtëm, Bujar Osmani.

Xhaferi bëri një pasqyrim të situatës politike në Maqedoninë e Veriut duke u ndalur kryesisht në çështjen e ndryshimeve kushtetuese, bashkëpunimin ekonomik e atë rajonal mes vendeve tona. Delegacioni nga Kuvendi i Shqipërisë uroi Xhaferin edhe për propozimin e tij për të qenë Kryeministër i qeverisë teknike që do të fillojë punën në janar të vitit të ardhshëm.

Komisioni u prit në një takim të veçantë nga komisioni homolog i kryesuar nga Antonijo Milloshoski, me të cilin u diskutuan çështje të bashkëpunimit dypalësh, dialogu rajonal si dhe hapat e ardhshëm në rrugën e BE-së.

Duke folur për rrugën e përbashkët për në BE, bashkëbiseduesit ndanë mendimin se ndarja e Maqedonisë së Veriut nga Shqipëria mund të jetë në një moment më të vonë por sa i përket karakterit politik të dy vendet kanë ecur në të njëjtin ritëm.

Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani tha se dita e nesërme do të jetë me rëndësi për të dyja vendet tona pasi me sytë nga Brukseli do të shohim se ç’do të prodhojë takimi i atjeshëm.

Gjatë vizitës në Kuvend, delegacioni u prit edhe nga Grupi i Miqësisë Maqedoni e Veriut-Shqipëri.

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…

Global 360

Osmani shpall të mërkurën ditë zie në Kosovë pas vrasjes së dy grave

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, e ka shpallur të mërkurën e 17 prillit ditë zie në vend, pas vrasjes së…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Mete dhe Sejko takime me drejtues të BB dhe FMN, diskutime mbi thellimin e reformave

Ministri i Financave, Ervin Mete, si dhe Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, në nisje të takimeve të pranverës…