Gonzato: Shqipëria, aset i madh për Bashkimin Evropian!

Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian: Shqipëria është provuar si një partner i besueshëm i BE


Ambasadori i ri i Bashkimit Evropian në Tiranë, Silvio Gonzato deklaroi sot se, Shqipëria është një aset i madh për Bashkimin Evropian.

Në fjalën e tij në takimin e thirrur nga Instituti Shqiptar i Medias dhe Instituti i Studimeve Ndërkombëtare, Gonzato foli për vlerat e Shqipërisë, nisur nga përvoja e tij personale.

Gonzato u shpreh se, Shqipëria është provuar si një partner i besueshëm i BE në arenën ndërkombëtare.

“Unë vij nga Nju-Jorku ku kam parë se sa të aftë kanë qenë diplomatët tuaj për të siguruar që Shqipëria si anëtare e Këshillit të Sigurimit të mund të kontribuojë vërtetë në mbrojtjen e rendit ndërkombëtar të bazuar në rregulla. Me të vërtetë ka qenë fantastik bashkëpunimi me ta”.

Ai theksoi se, Shqipëria vlerësohet për rolin e saj në rajon, si i vetmi vend pa probleme fqinjësie.

“Shqipëria është një aset i madh për Bashkimin Evropian nuk ka dyshim për këtë. Një kontribut tjetër që Shqipëria duhet të japë është roli i saj konstruktiv në nivel rajonal, diçka që vlerësohet shumë në Bruksel. Shqipëria është një faktor domethënës për paqen dhe stabilitetin në rajon”, theksoi Gonzato.

Ambasadori i Spanjës në Shqipëri, Alvaro Renedo Zalba nënvizoi se jo vetëm Evropa i jep Shqipërisë, por edhe Shqipëria i jep Evropës, prandaj vendi i saj është në Bashkimin Evropian.

Ndërsa, kryetari i Institutit të Studimeve Ndërkombëtare, Albert Rakipi nënvizoi se, “ka ardhur koha që narrativa dominuese e deritanishme se çfarë Evropa mund të bëjë për Shqipërinë dhe Ballkanin të sfidohet nga narrativa tjetër se çfarë Shqipëria dhe vendet e Ballkanit mund të kontribuojnë për Evropën. Është e rëndësishme që të shohim edhe arsyet pozitive se përse BE-ja duhet të zgjerohet me anëtarë të rinj nga Ballkani Perëndimor, përfshi edhe Shqipërinë”.

Për të dytin vit radhazi, Instituti i Studimeve Ndërkombëtare dhe një numër partnerësh shqiptarë dhe të huaj, ndër ta Ambasada spanjolle, në cilësinë e mbajtëses të Presidencës së radhës të BE-së, Delegacioni i Bashkimit Evropian dhe ambasadat e Italisë, Gjermanisë, Austrisë dhe Greqisë, organizuan Konferencën Ndërkombëtare rreth perspektivave të integrimit evropian të Shqipërisë. E organizuar si një debat i hapur, Konferenca mblodhi në një studiues të çështjeve evropiane, akademikë, diplomatë, gazetarë nga Shqipëria, Spanja, Italia, Gjermania, Austria, Greqia etj.

E veçanta e këtij debati ishte se ai synonte të eksploronte narrativat e përfitimit të ndërsjellë të integrimit evropian. Ndërsa narrativa mbizotëruese për procesin e integrimit evropian mbetet ajo fuqisë transformuese të këtij procesi, konferenca theksoi se ka ardhur koha të analizohet edhe kahja tjetër e këtij procesi, ajo se çfarë Shqipëria dhe vendet e rajonit i sjellin Bashkimit Evropian, çfarë kontributesh strategjike dhe vlerash të shtuara sjellin ato sot dhe në të ardhmen.

Në panelet e Konferencës u diskutua se çfarë sjell konkretisht Shqipëria dhe rajoni në BE-në e sotme dhe të nesërme, dhe cili është kontributi i saj në shkallë rajonale dhe ndërkombëtare, duke iu referuar rolit të saj si anëtare jo e përhershme e Këshillit të Sigurimit.

(Marrë nga ATSH)

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…

Global 360

Osmani: Qeveria dhe aleatët të ulen e të merren vesh për dinarin

Presidentja Vjosa Osmani ka deklaruar se problemi që lindi mes Qeverisë së Kosovës dhe ndërkombëtarëve në lidhje me rregulloren e…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

"Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë..."

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Hasani takon homologun indian Jaishankar: Fokus, thellimi i marrëdhënieve ekonomike

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani u prit sot nga ministri i Punëve të Jashtme të Indisë,…