Meloni: Marrëveshja novatore me Shqipërinë për migrantët model për vendet e tjera

Kryeministrja italiane konsideroi këtë marrëveshje si novatore dhe inteligjente.


Nëse marrëveshja për migrantët funksionon mirë, atëherë mundet që të bëhet model edhe për vendet e tjera, deklaroi në një konferencë për shtyp në Zagreb kryeministrja italiane, Giorgia Meloni.

Në konferencën e përbashkët për median me homologun e saj kroat, Meloni e konsideroi këtë marrëveshje si novatore dhe inteligjente.

”Një marrëveshje mes dy qeverive ka nevoja për bazë të llojeve të ndryshme, nga traktatet ndërkombëtare dhe më shumë. Këto janë norma që do t’i krahasojmë me Parlamentin. Unë shoh një nervozizëm që nuk e kuptoj”, shtoi Meloni kur u pyet për marrëveshjen me kryeministrin Rama për migrantët.

“Me juridiksionin italian ne e ofrojmë këtë edhe në territore jashtë BE-së, me të gjitha garancitë e nevojshme dhe me mjete inovative, për t’u përballur si duhet me një presion kompleks migrator për Italinë”, theksoi ajo.

”Dua të falënderoj Shqipërinë dhe kryeministri Rama sepse tashmë kemi filluar prej muajsh të punojmë. Këtë verë… ne diskutuam se si mund të zgjidhim probleme së bashku dhe pamë se mund të punonim shumë mirë me njëri-tjetrin. Dhe unë besoj se duhen falënderuar”, theksoi Meloni.

”Do të varet nga aftësia jonë për ta bërë këtë marrëveshje të funksionojë”, shtoi ajo.

”Marrëveshja do të debatohet në parlament dhe nuk e kuptoj irritimin e opozitës në lidhje me këtë”, tha Meloni.

Ajo gjithashtu kritikoi të majtën italiane që kishte kritikuar kryeministrin socialist të Shqipërisë, Edi Rama që kishte pranuar idenë e qendrës së migrantëve.

”Me sa duket nuk konsiderohet më si e majtë që të ndihmosh Italinë dhe të pranosh migrantë. Por, unë dua të falënderoj Ramën”, përfundoi ajo.

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”

Global 360

Biden dënon dhunën politike, pas atentatit kundër Trump

Presidenti i SHBA Joe Biden ka dënuar dhunën politike pas një sulmi në mitingun e ish-presidentit Donald Trump.

Diplovista

Bregu: Zero roaming me BE-në deri më 2027

Perspektiva e Bashkimit Evropian për Ballkanin Perëndimor nuk është më një proces datash, BE-ja po ndryshon, ndoshta duhet të ndryshohet…

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Lamtumirë mjeshtër!

Tani më shumë se kurrë ka zënë vendin e tij në panteonin e letrave botërore.

Profil

Një emër i njohur i elitës intelektuale dhe politike të çerekshekullit të fundit

75-vjetori I lindjes -- Rrugëtimi i Z. Koçi Tahiri nga galeritë e Bulqizës në sallën e legjislativit shqiptar (2017-2021)

Masmedia

Shqipëria dhe Gjermania, marrëveshje për menaxhimin e rreziqeve nga ndryshimet klimatike

Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro dhe ambasadori Karl Bergner nënshkruan marrëveshjen “ALBAdapt”