Koncerti “Liszt 212 vjet”, Almira Emiri luan për herë të parë “Totentanz” në Shqipëri

Orkestra Simfonike luajti nën dirigjimin e Oleg Arapi, ndërsa soliste ishte pianistja Almira Emiri e ardhur nga Hungaria


Veprat e kompozitorit Franz Liszt mes tyre dhe një premierë u luajtën në koncertin klasik “Liszt 212 vjet”. Orkestra Simfonike luajti nën dirigjimin e mjeshtrit Oleg Arapi, ndërsa soliste ishte pianistja e ardhur nga Hungaria, Almira Emiri.

Koncerti i mbështetur nga Ambasada Hungareze dhe Bashkia Tiranë, u luajt në Qendrën Kulturore të Katedrales Orthodhokse.

Drejtori artistik Liman Maloku së bashku me pianisten Almira Emiri dhe dirigjentin Arapi zgjodhën që në koncert të përfshihej Totentanz (Vallja e vdekjes), e cila luhet për herë të parë në vendin tonë.

Në epokën romantike për shkak të magjepsjes me gjithshka mesjetare aspekti i ironisë fantastike ose groteske dhe makabre shpesh zëvendësonte qëllimin origjinal moral. E tillë është pjesa Totentanz-i, kompozim i Liszt-it që është një grup variacionesh për plano dhe orkestër që parafrazon gjithashtu këngën e thjeshtë Dies Irae. Disa nga titujt e veprave të Liszt-it si Totentanz, Funerailles, La ligubre gondola, dhe Pensee des morts, tregojnë magjepsjen e kompozitorit me vdekjen. Te Liszt-i ne vërejmë manifestime të obsesionit të tij me vdekjen, me fenë dhe me ferr-parajsën. Liszt-i sipas Alan Walker, frekuentonte spitalet, kazinotë, lojërat e fatit dhe azilet pariziene në fillim të viteve 1830, madje ai zbriti në birucat e burgjeve për të parë të dënuarit me vdekje.

Dirigjenti Oleg Arapi është shprehur se muzika klasike ka mbetur muzikë elitare e padiskutueshme për shekuj me radhë. Sipas tij duhet të kuptojmë rëndësinë e edukimit me këtë ushqim shpirtëror të gjithë brezave në çdo kohë. Dhe kjo ishte një nga arsyet përse u soll ky koncert klasik.

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë

Global 360

Komandanti i NATO-s për Evropën: Po shtojmë forcat në Kosovë

Cavoli vlerësoi se tensionet etnike në Bosnjë gjithashtu kanë potencial për të përshkallëzuar dhe destabilizuar rajonin e Ballkanit Perëndimor

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Fjala është e para!

Na pëlqejnë fjalët e mençura dhe i marrim me vete! Ndaj fjala mbetet e para dhe e fundit si ajri…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Shqipëria ka rritur goditjen në luftën kundër trafikimit të qenieve njerëzore

Zv.ministrja e Brendshme, Romina Kuko, mori pjesë në Konferencën e OSBE-së, që u zhvillua në Vjenë