Milanoviç dhe Manastirliu, vizitë në laboratorin e ri të teknologjisë në shkollën “Ahmet Zogu” në Kamzë

Presidenti i Republikës së Kroacisë, Zoran Milanoviç ndodhet në Shqipëri për një vizitë dyditore me ftesë të Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj.


Presidenti i Republikës së Kroacisë, Zoran Milanović, vizitoi shkollën e re “Ahmet Zogu” në Kamzë, ku pa nga afër laboratorin e ri të teknologjisë, të mundësuar nga qeveria kroate.

Në këtë vizitë, Milanoviç shoqërohej nga Zonja e Parë e Kroacisë, Sanja Musiç Milanoviç, ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu, kryetari i bashkisë Kamzë, Rakip Suli dhe përfaqësuesja e përhershme e UNDP në Shqipëri, Monica Merino.

Presidenti i Kroacisë Milanoviç dhe ministrja Manastirliu, kanë nënvizuar rëndësinë e investimeve në arsim, që u shërbejnë gjeneratave të ardhshme.

“Jam vërtetë i lumtur dhe i emocionuar kur shoh që paratë e popullit kroat janë përdorur për një mision fisnik, që t’i bëjmë të rinjtë më të mirë, më të ditur dhe më të gatshëm për sfidat e sotme”, – tha Presidenti i Kroacisë, Zoran Milanoviç.

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Ogerta Manastirliu i shprehu mirënjohjen Presidentit të Kroacisë për solidaritetin e treguar dhe ndihmën e dhënë për investimet në arsim, pas tërmetit të 26 nëntorit 2019.

Manastirliu tha se “pamë nga afër laboratorin e ri të teknologjisë, të mundësuar nga qeveria kroate, ashtu si 7 laboratorë të tjerë në shkolla, që u shërbejnë mbi 4 mijë nxënësve”.

Ajo u shpreh se “kjo është një tjetër dëshmi e fuqisë transformuese që ka solidariteti mes popujve për formimin e gjeneratës së ardhshme, siç e tregoi populli mik kroat, me mbështetjen për arsimin pas tërmetit të 26 nëntorit.

Ministrja Manastirliu falënderoi kryebashkiakun Rakipi, bashkinë e Kamzës dhe partnerët e UNDP për punën e bërë me programin e rindërtimit të shkollave.

“Me mbështetjen e qeverisë shqiptare, u bë e mundur që Kamza të jetë një model për shkollat e reja, me standarde europiane”, tha ajo.

Ministria e Arsimit dhe Sportit, në bashkëpunim me bashkitë dhe partnerët ndërkombëtarë, po investojnë në 60 shkolla në të gjithë vendin, 30 prej të cilave janë drejt përfundimit, dhe duke filluar nga viti tjetër, hapen kantieret në 30 shkolla të tjera.

Presidenti i Republikës së Kroacisë, Zoran Milanoviç ndodhet në Shqipëri për një vizitë dyditore me ftesë të Presidentit të Republikës së Shqipërisë, Bajram Begaj.

Marrë nga ATSH

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.

Global 360

Përqafimi i paqes i Papa Franceskut me një palestinez dhe një izraelit

Duartrokitje të mëdha nga e gjithë Arena e Veronas, në këmbë të gjithë pas përqafimit të Papa Françeskut me dy…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shkolla e shkrimtarit

Shkrimtari nuk bëhet nga shkolla, shkrimtari lind.

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Rama në 30-vjetorin e Coca Cola në Shqipëri: Të lidhur më shumë se kurrë me Italinë

ryeministri Edi Rama mori pjesë sot në ceremoninë e mbajtur në kuadër të 30-vjetorit të.