Oskar Schindler, shpëtimtari guximtar i hebrenjve

Një nga heronjtë humanë të Luftës së Dytë Botërore ndërroi jetë 49 vjet më parë, më 9 tetor 1974


Nga Saimir Z. Kadiu

Një nga heronjtë më të mëdhenj humane te Luftes se Dyte Boterore u largua per ne parajse 49 vjet më parë…

Emri i tij ishte Oskar Schindler.

Sipërmarrësi gjerman, ai rrezikoi jetën e tij për të shpëtuar një numër të papërcaktuar hebrenjsh (nga 1000 në 1300) nga vdekja e sigurt gjatë periudhës së Holokaustit në Zabłocie, Poloni.

Shindleri përdori pretekstin për t’i punësuar ata si staf në fabrikën e tij të veglave, D.E.F., duke i lejuar ata të shpëtonin nga dhuna e kampit të burgut Kraków-Płaszów, i komanduar nga i pamëshirshmi dhe sadisti Amon Göth.

Bazuar ne historine e vërtetë jetesore te Oskar Schindler, shkrimtari australian Thomas Keneally shkroi ne vitin 1982 romanin ‘Lista e Schindler’ .

Në vitin 1993, romani ishte frymëzimi për lindjen e një prej veprave më të bukura kinematografike në historinë e artit të shtatë: “Lista e Shindlerit”! Me regji nga Steven Spielberg dhe me tre të mëdhenjtë Liam Neeson, Ben Kingsley dhe Ralph Fiennes…

Nje kryeveper!

Në natën e Oskarit në 1994, filmi fitoi 7 Oscar nga 12 nominime gjithsej, duke përfshirë filmin më të mirë dhe regjisorin më të mirë. Filmi pati gjithashtu sukses të jashtëzakonshëm në Golden Globes (3 fituan nga 6 nominime) dhe BAFTA Awards (7/13), si dhe mori nominime për David di Donatello dhe Nastro d’argento.

Oskar Schindler: një njeri që, për të shpëtuar të tjerët, rrezikoi të humbiste gjithçka, përfshirë edhe jetën e tij. Një burrë zemërmirë dhe tepër guximtar!

“Kush shpëton një jetë, shpëton të gjithë botën” ishte deviza e humanizmit te tij.

Schindler eshte varrosur ne Jeruzalem ne malin Zion.

I vetmi anetar i partise naziste qe eshte nderuar nga kombi hebre…

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…

Global 360

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj

Kryeministri Albin Kurti, në ceremoninë e parakalimit të ushtarëve të FSK-së dhe policisë së Kosovës për nder të 25-vjetorit të…

Diplovista

Hasani për median vendase: Rumania vend partner në rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në BE

Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Igli Hasani, intervistë për median rumune “CaleaEuropeană.ro”.

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

Shqipëria, emigrantët dhe BE

Ndërsa procesi i votimit në vendet e BE edhe pak i afrohet fundit, pak ditë më parë kryeministrja e Italisë,…

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

EURO 2024 – Reja për ”Corriere dello sport”: Itali, kujdes me Shqipërinë!

Italiani me origjinë sllovene, Edy Reja është njeri që ka parë shumë, nuk ka qenë vetëm ish-trajner i Shqipërisë, shkruan…