Oskar Schindler, shpëtimtari guximtar i hebrenjve

Një nga heronjtë humanë të Luftës së Dytë Botërore ndërroi jetë 49 vjet më parë, më 9 tetor 1974

“Armiku i popullit” Mitrush Kuteli, krijuesi i prozës moderne shqiptare

Një nga intelektualët më të shquar shqiptarë të shekullit XX.

Si shpëtoi Perëndimi, 103 vjet më parë!

Lufta Ruso-Polake në 1903. Polakët të udhëhequr nga Pilsudski ndaluan Ushtrinë e Kuqe.

Aktori që sfidoi Hitlerin

Historia e hebreut anglez Leslie Howard

“Terrori në Kosovë”, poezia e Kadaresë njohu botën me rebelimin e studentëve kosovarë

Sot, Presidentja Vjosa Osmani i dha nënshtetësinë kosovare shkrimtarit Ismail Kadare.

93 vjet më parë, Finalja e Parë e Kupës së Botës

30 korrik 1930. Ndeshja Uruguaj – Argjentina 4-2 u zhvillua ne prani te 93 mije spektatoreve.

Zubin Mehta dhe diplomacia filarmonike

Mbremja e 22 qershorit 2023 shenon per TOB nje nga ngjarjet me te rendesishme te muzikes klasike.

Henry Kissinger, diplomati më i madh i Shekullit XX, mbush sot 100 vjeç

Henry Kisinger ka lindur më 27 maj 1923 në Fürth, Bavari (Gjermani), në një familje me origjinë hebraike.

Qeveria “Mehdi Frashëri”, qeveria e intelektualëve

Mehdi Frashëri vdiq në Romë 60 vjet më parë, më 25 maj 1963

“Për hir të Atdheut, sakrifikoj reputacionin tim”

Duke kujtuar Ernest Koliqin, gjeniun e letrave shqipe të viteve 30′ në 120-vjetorin e lindjes