Konferencë shkencore mbarëkombëtare për Arbërinë në Akademinë e Shkencave

Në këtë konferencë, që do të mbahet nga datat 9-10 tetor, do të marrin pjesë mbi 40 studiues dhe albanologë nga vendi dhe të huaj.


Akademia e Shkencave e Shqipërisë do të mbajë konferencën shkencore mbarëkombëtare “Nga Shteti i Àrbërit tek Arbëria në shekujt e humanizmit europian” në 555-vjetorin e vdekjes të heroit tonë kombëtar, Gjergj Kastriotit Skënderbeut.

Në këtë konferencë, që do të mbahet nga datat 9-10 tetor, do të marrin pjesë mbi 40 studiues dhe albanologë nga vendi dhe të huaj.

Konferenca organizohet në bashkëpunim me bashkinë e Mirditës, Dioqezën e Mirditës, Komitetin e Pajtimit Mbarëkombëtar.

Dita e parë e konferencës do të nisë në oborrin e kishës së Shën Mërisë në Gëziq (Ndërfanë) në Mirditë, ku pjesëmarrësit do të priten nga dom Umberto Boero.

Këtë ditë do të bëhet dhe ndarja e certifikatave të falënderimit nga përfaqësuesit e familjeve me kontribute për ruajtjen e objekteve historike që dëshmojnë ekzistencën e Shtetit të Arbnit 8 shekuj më parë.

Veprimtaria do të vijojë me një program artistik me këngë e valle mirditore.

Dita e dytë e konferencës do të nisë në Akademinë e Shkencave, në sallën “Aleks Buda”, ku do të mbahen 5 seanca plenare. Seancat do të drejtohen përkatësisht nga Pëllumb Xhufi e Lucia Nadin (Venezia, Itali); Neritan Ceka e Andrea di Giuseppe; Bardhyl Demiraj e Aristotel Spiro; Ermal Baze e Marenglen Kasmi; Albert Doja dhe Eno Koço. Kumtesat që do të mbahen në këtë konference do të sjellin risi për arbërit në shekujt e Mesjetës, zhvendosjen e arbëreshëve në Itali dhe procesin e asimilimit në Venecia; aspekte të organizimit kishtar në trojet e peshkopatës Arbanense gjatë shekujve; historitë e qyteteve arbërore dhe komunikimin e tyre me Europën, kultet arbërore, historinë e Skënderbeut, shtrirjen e Arbërit në shekujt e Mesjetës, si dhe të dhëna të reja për dorëshkrimet e shqipes, duke përfshirë edhe çështje të tjera të gjuhësisë, religjionit, trashëgimisë, arkeologjisë dhe historisë; vështrime të reja mbi statuset e Shkodrës, muzikën tradicionale arbërore, etj

Hasani: Shqipëria në KDNJ, për një botë ku çdo njeri të jetojë me dinjitet dhe respekt

Shqipëria theksoi prioritetet e saj në Segmentin e Nivelit të Lartë të KDNJ, që po mbahet në Gjenevë.

Global 360

Agjencia e Statistikave, SHBA partneri kryesor për eksportet e Kosovës

Në janar të këtij viti, vlera e mallrave të eksportuara me vendet e botës arritën në 20.1 milionë euro, ose…

Diplovista

Moisiu: Greqia të ndryshojë sjelljen ndaj Shqipërisë!

Ish-presidenti i Shqipërisë Alfred Moisiu, intervistë për Euronews Albania

Gjeopolitika

Pika të zeza apo të ndritshme?

Viti 2024 duket që do të shënjohet nga luftrat dhe zgjedhjet, të cilat do të ndikojnë në fatin e një…

OPED

“Mes frikës dhe frymëzimit”, Maks Velo në studion time!

"Maksi qeshi, duke më thënë: Po të rrëfej diçka që s’ia kam thënë askujt më parë..."

Profil

Ibrahim Kodra, “poskubisti” i fundit në Europë

Kur ishte fëmijë, portreti që i bëri komandantit të xhandarmërisë së qytetit rezultoi fatsjellës për të.

Masmedia

Hasani: Shqipëria në KDNJ, për një botë ku çdo njeri të jetojë me dinjitet dhe respekt

Shqipëria theksoi prioritetet e saj në Segmentin e Nivelit të Lartë të KDNJ, që po mbahet në Gjenevë.